wtorek, 30 listopada 2010

Traktory i kombajny - maszyny rolnicze niezbędne na polu

Traktory i kombajny- maszyny rolnicze niezbędne na polu


Autorem artykułu jest Efemeryczna Hybryda




Traktory i kombajny to maszyny rolnicze, które dziś stały się na wsiach niezbędne. Trudno wyobrazić sobie nowoczesnego rolnika nieposiadającego w gospodarstwie urządzeń wspomagających uprawę roślin czy hodowlę trzody. Maszyny rolnicze znacznie upraszczają realizację prac, które dawniej człowiek wykonywał własnoręcznie.

Traktor Case


Kombajny oraz traktory: maszyny rolnicze w sam raz na żniwa


Żniwa to dla rolników chyba najbardziej pracowity okres w roku. Kombajny i traktory sprawiają, że ten czas jest dla nich trochę łatwiejszy. Przecież kiedyś, gdy maszyny rolnicze były trudno dostępne lub nie było ich wcale, całe rodziny pracowały w polu nawet kilka tygodni, żeby zebrać uzyskane plony. Tymczasem teraz kombajny oraz traktory w krótkim czasie uporają się z niezbędnymi obowiązkami przy minimalnym zaangażowaniu człowieka. Dzisiejsze maszyny rolnicze stwarzają nowe możliwości. Rolnicy mogą dzięki nim zwiększyć efektywność swoich upraw. To z kolei bezpośrednio przekłada się na ich dochody. Mogą zaoferować klientom znacznie więcej swoich produktów.



Kombajny i traktory- maszyny rolnicze prawą ręką rolnika


Maszyny rolnicze sprawiają, że zmienia się wieś. Kombajny i traktory to znak lepszych czasów w rolnictwie. Praca na roli staje się coraz bardziej zaawansowana technologicznie. Ulega profesjonalizacji oraz modernizacji. Wprowadzane maszyny rolnicze wymagają od rolnika nowej wiedzy i umiejętności. Gospodarstwo zaczyna przypominać firmę pełną specjalistycznych urządzeń. Dlatego agrobiznes wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Kombajny oraz traktory są teraz w pracy rolnika niezbędnym minimum. Zarządzanie gospodarstwem to dziś również umiejętność korzystania z Internetu oraz skuteczne pozyskanie środków unijnych. Dzięki pieniądzom z UE rolnik może zainwestować w maszyny rolnicze i zakupić nowe traktory, a nawet kombajny.



---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 28 listopada 2010

Podstawy Rolnictwa Precyzyjnego

Podstawy Rolnictwa Precyzyjnego


Autorem artykułu jest Wojciech Skwarczyński




Coraz więcej osób próbuje poznać tajniki rolnictwa precyzyjnego ze względu na obniżenie kosztów produkcji. Jednak świat Rolnictwa precyzyjnego Może być skomplikowany i mylący, jeśli nie zna się pewnych podstaw.

Co to jest rolnictwo precyzyjne?

Nie ma globalnej definicji rolnictwa precyzyjnego. Oznacza różne rzeczy dla różnych osób. Czy można powiedzieć, że jest to wykorzystanie technologii w celu poprawy plonów lub ułatwienia sobie pracy w polu. Myślę, że tak.

Po co rolnictwo precyzyjne?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w rolnictwo precyzyjne. Ceny surowców zmienia się codziennie, rolnicy są świadomi, że maksymalizacja wydajności ze swoich pól jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Inwestując w precyzje ograniczamy nakłady, równocześnie zwiększając plony, co za tym idzie koszty produkcji naszych surowców spadają. A my cieszymy się z większego zysku. Jednak trzeba zdać sobie sprawę że nie jest to tanie i w Polsce dopiero raczkuje.

Rolnictwa precyzyjne może podzielić na trzy części:

* Kontrola maszyn i automatyki
* Ukierunkowane agronomii
* Zarządzanie danymi

W tej części zajmiemy się kontrolą maszyn i automatyzacji, pozostałe dwa obszary zostaną omówione w kolejnych artykułach.


Co to jest GPS?



GPS, czyli Global Positioning System to w wolnym tłumaczeniu system nawigacji satelitarnej. Zasięg GPS obejmuje całą kulę ziemską. Aby system działał w pełni sprawnie, na orbicie wokół ziemi (na wysokości 20 162 km) muszą znajdować się co najmniej 24 satelity. Właśnie taka liczba gwarantuje możliwość widoczności przynajmniej 5 satelitów w dowolnym punkcie naszego globu, a to jest warunkiem sprawności całego systemu. W odbiorniku GPS zapisane są informacje o położeniu satelitów w czasie. Mierzy on czas dotarcia sygnału radiowego z satelitów do niego. Znając prędkość fali elektromagnetycznej, można obliczyć odległość odbiornika od satelitów. Znając położenie satelitów w czasie, mikroprocesor oblicza pozycję geograficzną.


Na początku GPS był systemem dostępnym tylko dla wojska USA. Z czasem uległo to zmianie i dziś oprócz rozwiązań stosowanych w rolnictwie GPS wykorzystuje się podczas jazdy samochodem jako mapę, podczas jazdy rowerem czy wędrówki. Tę nowoczesną technologię wykorzystują rolnicy, leśnicy, wojskowi, piloci, budowniczy, marynarze, geodeci, kartografowie i przedstawiciele wielu innych zawodów.



Standardowa dokładność GPS wynosi kilka metrów, co na potrzeby rolnictwa jest zdecydowanie za mało. W związku z tym istnieje kilka możliwości korekcji błędu GPS, dających możliwość pracy z centymetrową dokładnością.

Docierający z satelity sygnał ma do przebycia długą drogę. Fale radiowe muszą przejść przez wszystkie warstwy atmosfery, co wpływa na dokładność sygnału. Problem mogą stanowić również niedoskonałe urządzenia naziemne.

Najbardziej popularną metodą korekcji błędów GPS jest korekcja różnicowa: DGPS (Differential Global Positioning System) i często wykorzystywana w rolnictwie europejska EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service). W tym systemie błędów unika się, korzystając z dwóch odbiorników GPS: jednego stacjonarnego umieszczonego w określonym niezmiennym miejscu na ziemi (stacja referencyjna), drugi znajduje się w pracującej maszynie. Sposób działania jest prosty. Wiadomo dokładnie, gdzie znajduje się stacja referencyjna. Ona sama odbiera również sygnał z satelitów i oblicza swoją pozycję. Błąd to różnica między obliczoną a faktyczną pozycją. Wynik przesyłany jest do odbiornika w maszynie przez satelity geostacjonarne. Główne różnice między technikami DGPS i EGNOS polegają na sposobie przesyłu poprawek: DGPS poprzez VHS i GPRS, EGNOS przez wspomniane satelity geostacjonarne. Korzystanie z EGNOS odbywa się bezpłatnie (konieczny jest zakup odbiornika GPS). W Europie znajdują się 34 stałe stacje referencyjne, 4 stacje kontrolne i 6 stacji transmitujących sygnał korekcyjny przez 3 satelity geostacjonarne. Istnieje również rozwiązanie, za które trzeba zapłacić. Omni-STAR (działa na całym świecie) to komercyjny dostawca poprawek sygnału GPS, który ma ok. 100 stacji referencyjnych, 3 światowe sieci kontrolno-obliczeniowe i 6 satelitów geostacjonarnych. Zasada działania jest podobna.

Zupełnie innym rozwiązaniem jest korekcja błędów RTK. Najdokładniejsza i zarazem najbardziej skomplikowana. Do tego jest również potrzebna stacja referencyjna, ale własna (na rynku są firmy, które mają je w ofercie). Własna stacja referencyjna znajduje się bliżej odbiornika zamontowanego w ciągniku niż ogólnie dostępna, a zatem nie potrzebuje satelitów do przesyłania korekcji (wszystko jest zgrupowane w okolicy jednego pola). Bezpośredni efekt to uzyskanie kilkucentymetrowej dokładności.


Cztery poziomy dokładności dostępne:
* Bardzo niski - ok. 1m
* Niski - 20-30cm
* Średni - 10-15cm
* Wysoki (RTK) - ok. 2.5cm

Od czego zacząć?

Systemy do prowadzenia ciągników i kombajnów stały się bardziej dostępne i mogą być już dostępne na polskie warunki. Są albo całkowicie zautomatyzowanie systemy, nie wymagające wielu czynności ze strony rolnika lub systemy, które pomagają prowadzić w czasie jazdy za pomocą jakiś wyświetlaczy lub diód.


Ceny automatów to około zaczynają się od około 10-15 tys, zaś „wspomagaczy” od 3-4 tys.



A po co to?


Podczas siewu, zbioru, uprawy czy nawożenia warto stosować jeden z ważnych elementów rolnictwa precyzyjnego, jakim jest system jazdy równoległej.


Podczas wykonywania nawożenia przedsiewnego lub przedwschodowego łatwo jest operatorowi popełnić błąd i rozrzucić (lub opryskać) nierówno (mijaki, zakładki). To strata czasu, pieniędzy, nawozu. Nie odbywa się to również bez szkody dla gleby. Rozwiązaniem tej sytuacji jest GPS.



Podstawy Rolnictwa Precyzyjnego



Najlepiej wyposażyć ciągnik w urządzenia do jazdy równoległej, wykorzystujące sygnał GPS. Na ciągniku montowana jest antena, w środku znajduje się niewielki komputer wskazujący prawidłowy tor jazdy, równoległy do poprzedniego przejazdu. Trochę droższe, ale efektywniejsze rozwiązaniem to… autopilot. Można wyposażyć swoją maszynę w jedno z takich rozwiązań oferowanych przez wiele firm – nazwy będą różne, ceny też, ale podstawowa zasada pozostaje niezmieniona. Po jednym wykonanym przejeździe urządzenie zapamiętuje trasę i później analogicznie równolegle prowadzi ciągnik podczas kolejnych przejazdów, a operator ma czas na przykład na… kawę. Oba rozwiązania umożliwiają pracę w trudnych warunkach pogodowych, takich jak mgła lub noc. Dokładność pracy maszyn przy wykorzystaniu technologii GPS może wynosić od kilkudziesięciu centymetrów do 1–2 cm.



Czy warto?



Można to zrobić na kilka prostych obliczeń. Jednak gdy nie posiada wielkich hektarów nie ma co nawet liczyć! Polska jeszcze długo będzie musiała dojrzewać do rozkwitu technologicznego zachodu, aby opłacało się skorzystać z takich narzędzi. Ale może kiedyś ;-)?


Artukuł jest własnością serwisu Porady Rolnicze



---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Traktory rolnicze i maszyny rolnicze na wyciągnięcie ręki

Traktory rolnicze i maszyny rolnicze na wyciągnięcie ręki


Autorem artykułu jest Efemeryczna Hybryda




Maszyny rolnicze powinien posiadać każdy szanujący się rolnik, który profesjonalnie podchodzi do wykonywanego zajęcia. W gospodarstwach nieodzowne stały się już traktory rolnicze. To one są jednym z podstawowych narzędzi pracy, więc standardowo wchodzą w skład wyposażenia wiejskich domostw.

Maszyny rolnicze w akcji, czyli traktory rolnicze oraz reszta urządzeń



Maszyny rolnicze są niezbędnymi elementami wszystkich gospodarstw wiejskich. Traktory rolnicze oraz pozostałe urządzenia tworzą poszczególne trybiki w skomplikowanym procesie agrobiznesu. Uprawa pól czy ogrodów jak również chów trzody, przeznaczone do celów zarobkowych, stanowią wyzwanie dla ich właścicieli. Maszyny rolnicze zapewniają istotne wsparcie w osiągnięciu wymiernych korzyści ekonomicznych. Wbrew pozorom dzisiejsze posiadłości ziemskie przypominają wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Tutaj wszystko odbywa się w określonym miejscu, o wyznaczonej porze i przy użyciu odpowiednich urządzeń takich jak traktory rolnicze.



Sprzęt rolnika- nowoczesne maszyny rolnicze



Dla osób żyjących ze sprzedaży plonów ziemskich traktory rolnicze są równie ważne jak chociażby samochody dla firm kurierskich. W obu przypadkach efektywne zarobkowanie nie byłoby możliwe bez użycia tych urządzeń. Widać zatem, iż maszyny rolnicze odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu obszarów uprawnych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań wzrasta wydajność wszelkiego rodzaju plantacji, a co za tym idzie rośnie opłacalność inwestycji. Zbiór bogatych plonów wymaga doświadczenia oraz precyzji, dlatego by nie zmarnować efektów ciężkiej pracy przydadzą się maszyny rolnicze. Mile widziane będą szczególnie traktory rolnicze, które pomogą szybko ukończyć wyznaczone zadania.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 27 listopada 2010

Rasy kur przeznaczone do chowu przydomowego

Rasy kur przeznaczone do chowu przydomowego.


Autorem artykułu jest Andrzej Drozd




Artykuł ten poświęcony jest prezentacji kur typu ogólnoużytkowego przeznaczonych do chowu przydomowego. Zdolność do wykorzystania pasz gospodarskich, naturalna zdolność do poszukiwania pokarmu na wybiegu, odporność na niekorzystne warunki, że kury typu ogólnoużytkowego są najlepszym wyborem dla stad przydomowych.

W wyniku udomowienia dziko żyjących kur nastąpiło ukształtowanie trzech typów użytkowych kur. Typ nieśny charakteryzujący się niską wagą, dużą nieśnością, wrażliwością na złe warunki środowiskowe oraz niedobory w żywieniu. Typ kur mięsnych charakteryzuje szybki wzrost, dobre wykorzystanie paszy, słaba nieśność, wrażliwość na złe warunki środowiskowe oraz niedobory w żywieniu. Obecnie kury typu mięsnego są produktem manipulacji genetycznych w wyniku czego posiadają niekorzystne dla konsumenta cechy opisane tutaj. Trzecim typem użytkowym kur są kury ogólnoużytkowe, które łącząc cechy typów kur wymienionych powyżej zachowują odporność na gorsze warunki środowiskowe i żywienie o niższych parametrach.
Poniżej opiszę podstawowe cechy kilku najbardziej popularnych ras kur ogólnoużytkowych.
Zielononóżka kuropatwiana - jest to najlżejsza z kur ogólnoużytkowych, przeznaczona do chowu przydomowego, charakteryzuje się dużą ruchliwością, dobrym wykorzystaniem paszy z naturalnych żerowisk, niską nieśnością, płochliwością w większych stadach.
kurki-ziel
Rhode Island Red - doskonale znosząca gorsze warunki chowu, ma dobrą nieśność ok. 190 - 200 jaj w roku, charakteryzuje się dobrym umięśnieniem i wagą 2,2 do 2,4 kg, dobrze wykorzystuje pasze z naturalnych żerowisk, jest mało płochliwa, upierzenie posiada barwę od czerwonej do rudej, dzięki swoim korzystnym cechom jest to najpopularniejsza rasa kur ogólnoużytkowych w Polsce.
kurki-r
Sussex - dość ciężka rasa o gronostajowym upierzeniu, posiada białe pióra z czarnymi na szyi i ogonie, odporna gorsze warunki środowiskowe i żywienie, znosi około 190 jaj rocznie, skorupa jaj jest dość ciemna.
kurki-sussex

Plymouth Rock - bardzo ciężka rasa kur ogólnoużytkowych, osiągająca ok. 2,3 kg, koguty osiągają wagę powyżej 4 kg, upierzenie jarzębate (biało czarne prążki), niższa nieśność niż kur o czerwonej barwie piór, przystosowana do chowu przydomowego, charakteryzuje się dobrą zdrowotnością.
kurki-py
W Polsce spotykamy również kury lżejsze typu nieśnego ras Astra i Messa, które zostały wyhodowane głównie dla potrzeb hodowli wielkotowarowej, lecz dobrze znoszą także warunki chowu przydomowego.
Dokonując zakupu piskląt lub kurcząt odchowanych do swojej hodowli przydomowej, warto uzyskać informację jakimi rasami
dysponuje sprzedający. Należy ocenić przydatność oferowanych ras do warunków naszej hodowli, oczekiwań dotyczących liczby
znoszonych jaj lub uzyskiwanej wagi.




---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zasady hodowli kur niosek po 16 tygodniu życia w systemie przydomowym

Zasady hodowli kur niosek po 16 tygodniu życia w systemie przydomowym.


Autorem artykułu jest Andrzej Drozd




W artykule przedstawię kilka praktycznych zasad chowu kur niosek w systemie przyzagrodowym. Określę wymagania środowiskowe pomieszczenia, niezbędny sprzęt do pojenia i karmienia, zasady budowy gniazd do znoszenia jaj, sposób wprowadzania kur w nieśność oraz zasady żywienia.
Ogólne wymagania dotyczące pomieszczenia dla drobiu w chowie przydomowym oraz metody hodowli opisałem tutaj. Dla kur niosek po 16 tygodniu życia zmienia się kilka parametrów. Ilość kur na metr kwadratowy to 4 do 6 sztuk. Sprzęt do karmienia i pojenia powinien być umieszczony na takiej wysokości, by brzeg karmidła lub poidła wypadał na wysokości grzbietu ptaka. Takie ustawienie sprzętu zabezpiecza przed nadmiernym rozsypywaniem mieszanki paszowej z karmideł i wychlapywaniem wody z poideł.
gniazdo
Niezwykle ważnym elementem wyposażenia kurnika są gniazda do znoszenia jaj. Przykładową konstrukcję gniazda przedstawia rysunek, jedno gniazdo przeznaczone jest dla 4 sztuk kur. Gniazdo powinno być umieszczone w kącie, bokiem lub tyłem do źródła światła i wejścia do kurnika.
Czasem słyszymy poglądy o tym, że tylko kury wylężone na przykład w marcu dobrze się niosą. Poglądy te spowodowane są tym, że naturalna długość dnia od tego okresu układa się zgodnie z wymaganiami kurcząt a później kur. Hodowca korzystający z kurcząt wylężonych w późniejszym okresie może skorzystać z tańszego i łatwiejszego odchowu późniejszych kurcząt, jednocześnie po 16 tygodniu życia wydłużając naturalny dzień świetlny światłem sztucznym. W życiu kur niosek okres po 16 tygodniu jest niezwykle ważny, gdyż decyduje o terminie i sposobie wejścia w nieśność. Okres ten wymaga od hodowcy zwrócenia szczególnej uwagi na rozwój stada. Kura w tym okresie powinna otrzymywać pasze o wyższym poziomie białka (ok.16%) i dodatkowo należy w kurniku umieścić pojemnik z kredą paszową zmieszaną z piaskiem do uzupełnienia składników mineralnych niezbędnych do produkcji skorupy jaj. Jeśli zauważamy słabszą kondycję stada możemy dodatkowo podać preparat witaminowy zawierający witaminy A,D,E. Decydujące o terminie wejścia w nieśność zdrowego stada kur jest dawkowanie światła. Światło pobudza przysadkę mózgową kury do wydzielania hormonalnego, które wywołuje tworzenie się i dojrzewanie pęcherzyków jajowych. Po 16 tygodniu życia kura potrzebuje 10 godzin dziennie światła o natężeniu 2,5 W/metr kwadratowy (żarówka 40W na 15 metrów kwadratowych). Stado 18 tygodniowe powinno mieć 12 godzin światła na dobę, należy pamiętać, że natężenie światła w pochmurny jesienny dzień jest niewystarczające i powinno być zapalone światło sztuczne (żarówka 40W zużywa w ciągu 12 godzin energii elektrycznej o wartości 20 groszy), maksymalna długość dnia świetnego to 14 do 15 godzin na dobę. Nigdy nie należy skracać w okresie nieśności czasu dnia świetlnego.
Żywienie w okresie nieśności kur niosek powinno zapewnić dostateczną ilość składników odżywczych na budowę jajka i potrzeby bytowe kury. W okresie lata i jesieni, przy dobrym wybiegu jest możliwe wyżywienie kur bez udziału mieszanek gotowych. Okres zimowy wymaga uzupełniania dawki żywieniowej mieszankami pełnoporcjowymi lub uzupełniającymi (koncentraty). Niektóre wytwórnie pasz przygotowały programy żywienia dla chowu przydomowego. Mieszanki tego typu wykonane są z podstawowych surowców, pozbawione są dodatków stosowanych w przemysłowej produkcji jaj, stanowią doskonałe uzupełnienie pasz gospodarskich. W najbliższym czasie postaram się przedstawić na naszej stronie taką ofertę żywienia kurcząt i kur niosek w systemie przydomowym przygotowaną przez WKiMP AGROPOL w Motyczu k/Lublina.




---

Andrzej Drozd
www.kurkiodchowane.info



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zasady pielęgnacji kurcząt odchowanych

Zasady pielęgnacji kurcząt odchowanych.


Autorem artykułu jest Andrzej Drozd




W poniższym artykule chciałbym opisać zasady pielęgnacji kurcząt odchowanych po zakupie ich na fermie prowadzącej odchowy od pierwszego dnia do 6- tego tygodnia życia. Artykuł uwzględnia uwarunkowania chowu przydomowego, wykorzystanie w żywieniu naturalnych pasz oraz wykorzystanie wybiegu.

W pierwszej kolejności należy przygotować miejsce stosowne do ilości kurcząt, które planujemy zakupić. Na jednym metrze kwadratowym kurnika możemy utrzymywać nie więcej niż 12 szt. kurcząt odchowanych do wieku 16 tygodni. Pierwszą czynnością jest dokładne wysprzątanie przyszłego kurnika, następnie dezynfekcja i bielenie wapnem. Pomieszczenie dla kurcząt powinno być suche, wyścielone warstwą słomy lub wiórów o grubości co najmniej 10 cm, posadzka lub podłoga powinna być szczelna, by uniemożliwić dostęp do kurcząt drapieżnikom (zdarzają się ataki lisów, kun lub szczurów). Warto w naszym małym kurniku wybudować grzędę, która jest przez kurczęta bardzo chętnie wykorzystywana (konstrukcja podobna do drabiny o długich szczeblach rozstawionych co 50 cm, pochylona do ziemi pod kątem ok. 45 stopni). Okna w pomieszczeniu dla kurcząt umożliwiają wietrzenie kurnika, oraz powinny mieć możliwość zasłaniania, by chronić przed bezpośrednim światłem słonecznym, które często bywa przyczyną dziobania się kurcząt w pierwszej fazie odchowu. Następnym elementem naszego kurnika będą urządzenia do karmienia i pojenia, najprostszym rozwiązaniem są koryta lub podobne do nich zastępcze pojemniki, lepszym rozwiązaniem są karmiki i poidła półautomatyczne przeznaczone specjalnie dla drobiu.

malykurnik3

Przy karmieniu kurcząt należy pamiętać o czyszczeniu poideł raz na dobę i dawkowaniu paszy suchej, by nie zalegała w karmidłach dłużej niż 3 dni, przy zadawaniu paszy „na mokro” np. parowanych ziemniaków w upalne dni należy pamiętać, by kurczęta zjadały podane dawki paszy w ciągu kilku godzin. Oświetlenie sztuczne o natężeniu ok. 1 W/m2 (żarówka 25 W na 20-25m2 kurnika) należy stosować nocą w pierwszych 2 tygodniach po zakupie kurcząt by uniknąć przypadkowego spłoszenia stada w ciemnym kurniku i ewentualnego zaduszenia części kurcząt. Temperatura w kurniku dla 6- tygodniowych kurcząt powinna wynosić minimum 18 stopni Celsjusza, w przypadku niższej temperatury należy ściany obłożyć belkami ze słomy, by odizolować kurczęta od zimnych ścian i umożliwić ogrzewanie się wzajemne w ciasno ułożonym stadzie. Kur w różnym wieku (starych i młodych) nie powinno hodować się w jednym pomieszczeniu i na jednym wybiegu, jeśli jednak prowadzi się wspólny chów, to należy zachować 3 - tygodniowy okres przejściowy izolacji młodego stada od starych kur.
Po omówieniu wymagań środowiskowych postaram się omówić kilka zagadnień związanych z żywieniem naszych świeżo zakupionych kurcząt. Planując zakup kurcząt odchowanych należy zaopatrzyć się w mieszankę paszową, najlepiej zakupić taką mieszankę na fermie odchowującej kurczęta lub w innym punkcie sprzedaży dysponującym mieszankami paszowymi dla kurcząt tej samej wytwórni pasz. Mieszanki paszowe różnych wytwórni charakteryzują się pewną odmiennością, która prowadzi dość częstą do większego lub mniejszego zahamowania spożycia przez 3 do 5 dni. Dla zapewnienia prawidłowego wzrostu młodych ptaków należy zakupić co najmniej 1 kg mieszanki paszowej na sztukę. Przez pierwsze 2 tygodnie należy żywić kurczęta odchowane wyłącznie mieszanką pełnoporcjową, później można stopniowo dodawać zmielone zboże do mieszanki paszowej. Udział zboża nie powinien przekraczać 30 % przez następne 10 dni. Takie postępowanie gwarantuje utrzymanie kurcząt w dobrej kondycji i uniknięcie biegunek na tle żywieniowym lub zakaźnym (stopniowe odstawianie kokcydiostatyku znajdującego się w mieszance paszowej). Zapotrzebowanie pokarmowe dorastających kurcząt nie jest wysokie i do 16 tygodnia życia można je żywić wyłącznie paszami gospodarskimi, pod warunkiem dostępu kurcząt do dużego wybiegu (ok. 10 m2 na sztukę).
Pasze gospodarskie dla kurcząt odchowanych to bardzo szeroki temat, doświadczenia wieloletnich hodowli przydomowych bywają często zaskakujące. Ja postaram się opisać kilka podstawowych zasad, które są sprawdzone od wielu lat. Podstawą żywienia kurcząt są zboża podawane jako grubo zmielona śruta lub całe ziarno (co jest bardziej korzystne dla ptaka). Kurczętom można podawać: pszenicę, kukurydzę, pszenżyto, a w ograniczonych ilościach jęczmień, owies zwykły i nagi, nie wolno podawać kurczętom żyta. Ograniczenia w stosowaniu zbóż spowodowane są obecnością substancji nietrawionych przez kurczęta, co prowadzi do biegunek. Przy stosowaniu mieszanek wilgotnych opartych na ziemniakach, należy zwrócić uwagę na to, że w łupinach kiełkujących ziemniakach znajduje się solanina ( pokarmowe zatrucia solaniną powodują biegunkę, wymioty, ślinotok, bóle głowy i senność). Głównym źródłem białka zwierzęcego w chowie przydomowym powinien by wybieg, który pozwala kurczętom znajdować wszelkiego typu robaki, szczególnie łatwo dostępne o wschodzie słońca. Innymi źródłami białka są: łubin, groch, ziarno słonecznika, śruta poekstrakcyjna sojowa, rzepakowa, słonecznikowa (wszystkie pasze białkowe podawane są dawkach do 5-10 % po ześrutowaniu i wymieszaniu ze zbożem).
Osobną grupą pasz w żywieniu kurcząt odchowanych są zielonki i warzywa. Polecane są marchew, cebula, kapusta, buraki cukrowe, odpady z liści, lucerna, pokrzywa. Udział zielonek nie powinien przekraczać 25% dziennej dawki dla kurcząt, gdyż może to prowadzić do biegunek i obniżenia wartości odżywczej paszy (białka i energii). Cennym składnikiem diety kurcząt odchowanych jest serwatka lub zsiadłe mleko, podawane kilka razy w tygodniu dostarcza cennych soli mineralnych, białka oraz powoduje korzystne zakwaszenie przewodu pokarmowego. Kończąc temat żywienia chciałbym zwrócić uwagę, że czysta świeża woda jest konieczna dla kurcząt ,by zaspokoić pragnienie, oraz umożliwić kurczętom chłodzenie się w upalne dni (kurczęta nie pocą się, mechanizm ochładzania polega na piciu zimnej wody i zianiu ciepłą parą wodną).

Mam nadzieję,że przedstawione powyżej informacje pomogą wszystkim zainteresowanym w prowadzeniu stad przydomowych drobiu. Więcej informacji na podobne tematy umieściliśmy na naszej stronie internetowej http://www.kurkiodchowane.info
W następnym artykule postaram przedstawić najważniejsze informacje o prowadzeniu stad przydomowych po 16 tygodniu, życia w okresie nieśności oraz w okresie zimowym.








---

Andrzej Drozd
www.kurkiodchowane.info



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kurczęta w chowie przydomowym jako źródło pozyskania zdrowej żywności

Kurczęta w chowie przydomowym jako źródło pozyskania zdrowej żywności.


Autorem artykułu jest Andrzej Drozd




W artykulę postaram się wykazać, że chów przydomowy kurek i kurcząt może być atrakcyjną formą pozyskania zdrowej żywności oraz okazją do posiadania atrakcyjnej hodowli przydomowej.
Moje wieloletnie obserwacje rynku kurcząt odchowanych w Polsce pokazują różnorodność gospodarstw domowych prowadzących chów przydomowych kurcząt. Najczęściej chów przydomowy kurek i kurcząt prowadzą rolnicy, działkowcy oraz osoby mieszkające poza miastem niezwiązane zawodowo z rolnictwem.

Jajko od początku ludzkości traktowane było jako cenny składnik diety człowieka. Przeznaczenie jajka do zapewnienia ochrony i wyżywienia rozwijającego się pisklaka w naturalny sposób gwarantowało jego wysoką wartość odżywczą. Jajko zawiera cenne białka, karotenoidy (odpowiedzialne za wybarwienie żółtka) i cenne kwasy tłuszczowe w optymalnych proporcjach. Niedocenianym składnikiem jajka jest białko zawierające wyjątkową substancję antybakteryjną o nazwie lizozym stosowaną szczególnie w leczeniu noworodków.

Niestety nie każde jajko posiada tak wyjątkowe właściwości. Uwarunkowania produkcji przemysłowej powodują, że jajko kupowane w sklepie często nie spełnia naszych konsumenckich oczekiwań. Poniżej opiszę kilka typowych mankamentów jajek z produkcji przemysłowej:

- nienaturalne lub zmieniające się wybarwienie żółtka w czasie smażenia lub gotowania spowodowane dodaniem syntetycznych barwników do mieszanki paszowej o niskim poziomie naturalnych karotenoidów (syntetyczne barwniki zawarte w treści jajka są toksyczne dla człowieka potwierdza to zakaz ich stosowania w niektórych krajach w tym kilku stanach USA)
- w świeżym jajku występujące wodniste białko jest objawem złego wchłaniania składników pokarmowych i niskiej wartości odżywczej jajka, spowodowane jest infekcją bakteryjną w jelitach lub typowym dla chowu klatkowego dysfunkcją wątroby
- nieprzyjemny zapach treści świeżego jajka spowodowany może być: użyciem niewłaściwych surowców do mieszanki paszowej np. makuch rzepakowy daje rybi zapach jajka, dysfunkcją wątroby prowadzącą do zaburzenia wchłaniania, pozostałościami niektórych substancji leczniczych powodujących również uczulenia szczególnie u dzieci i osób starszych.

W przeciwieństwie do chowu przemysłowego kurczęta i kurki w chowie przydomowym gwarantują pozyskanie jajek o najwyższej wartości odżywczej oraz wyjątkowym smaku. Kurki i kurczęta poprzez swój wygląd i zachowanie stanowią również atrakcję dla dzieci i dorosłych oraz stanowią ozdobę naszego podwórka. Młode kurczęta odchowane przygotowane do dalszego chowu przydomowego można nabyć w wyspecjalizowanych hodowlach na terenie całej Polski.

W następnym artykule postaram się szczegółowo opisać zasady i metody chowu przydomowego kurek i kurcząt. Z podstawowym zasadami chowu kurek można zapoznać się na naszej stronie.
---

Andrzej Drozd
www.kurkiodchowane.info



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Popularność maszyn rolniczych

Popularność maszyn rolniczych


Autorem artykułu jest Radosław Witek




Któż z nas wyobrażałby sobie dzisiejsze rolnictwo bez maszyn? To właśnie dzięki nim wszystkie procesy przebiegają bardzo sprawnie. Tych, których na nie nie stać, nie mają co się martwić, gdyż na ich zakup można otrzymać liczne dofinansowania.

Rolnicze maszyny - traktory


Któż z nas wyobrażałby sobie dzisiejsze rolnictwo bez maszyn? To właśnie dzięki nim wszystkie procesy przebiegają bardzo sprawnie. Tych, których na nie nie stać, nie mają co się martwić, gdyż na ich zakup można otrzymać liczne dofinansowania. Jeżeli nasza działalność rolnicza jest dość spora, warto pomyśleć ich o zakupie. Zaoszczędzimy wiele czasu, a także nasza praca będzie bardziej wydajniejsza niż w przypadku radzenia sobie z nią bez pomocy tego typu urządzeń.


Maszyny rolnicze stały się tak popularne, iż nawet Pani Poseł Hojarska nie oparła się ich urokowi i jako działaczka Samoobrony przywłaszczała maszyny rolnicze, które należały do banku.Pani poseł poniosła wysoką karę, gdyż Sąd Elbląski skazał ją na półtora roku więzienia,w zawieszeniu, a także zobowiązał Panią Hojarską do wypłaty odszkodowania ponad czterdziestu ośmiu tysięcy złotych - jest to cena za maszyny rolnicze(często wykorzystywane do produkcji biopaliw) które zagarniała Pani Poseł. Na szczęście nie był to prawomocny wyrok. Okazało się, że Pani Hojarska wraz z mężem zaciągnęła wysoki kredyt w banku, na zakup maszyn, po dwóch latach jednak przestała go spłacać, jak się okazało maszyny, to jednak spory wydatek. Bank upomniał się o nie tylko jeden raz i dał sobie spokój, ale pojawił się później prokurator, który zakłócił spokojne życie Pani Poseł. Hojarska upiera się, iż jest niewinna, ma kilku świadków na potwierdzenie swojej wersji, ale dopiero czas pokaże, jaki zapadnie ostateczny wyrok. Najdziwniejszy jest fakt, że brakuje niektórych maszyn rolniczych i nikt nie wie, co się z nimi stało.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zdrowa żywność szansą dla polskich rolników

Zdrowa żywność szansą dla polskich rolników


Autorem artykułu jest Maciuś Rzmuta




Od kilku lat można zauważyć zniżkę zaufania społeczeństwa do żywności, która została wyprodukowana metodami przemysłowymi, a co za tym idzie powrót do ekologicznego, zdrowszego jedzenia .


Dzieję się tak ze względu na przekonanie dużej części ludzi, iż żywność, która została wyprodukowana w ten sposób jest mniej smaczna i niezdrowa. Co więcej duża część społeczeństwa uważe że pochodzące z hodowli przemysłowych zwierzęta i rośliny mogą zagrażać zdrowiu. Sceptyczne nastroje podbudzają wychodzące co jakiś czas na światło dzienne afery z tym związane, jak na przykład obecność w organizmach zwierząt prionów (wołowina) czy dioksyn (drób). Inną sprawą budzącą spore kontrowersje jest żywność, która pochodzi z modyfikowanych genetycznie organizmów. W dobie rozwijającej się nauki, a co za tym idzie prób "polepszenia natury" konsumenci co raz częściej szukają miejsc w których sprzedawana jest i wytwarzana ekologiczna żywność. Jak się okazuje polskie rolnictwo może na tej sytuacji zdecydowanie zyskać, a kartą przetargową może okazać się jego zacofanie w porównaniu do zachodnich odpowiedników. Brzmi dość kuriozalnie jednak według danch polscy rolnicy stosują wielokrotniej mniej nawozów sztucznych i ponad dziesięciokrotnie mniej środków do ochrony roślin! Wiele w tej kwestii zależy od odpowiedniej polityki, która powinna mieć na celu popularyzację polskiej zdrowej żywności a co za tym idzie postawić na jej zdecydowany rozwój. Innego zdania są eksperci od rolnictwa którzy przekonują że ekologiczna żywność zawsze bedzie tylko marginesem dla żywności przemysłowej. Rząd polski trzy lata temu wprowadził dopłaty dla rolników którzy swoje gospodarstwa będą prowadzić ekologicznie, na reakcję nie trzeba było długo czekać juz po nie długim czasie liczba gospodarstw ekologicznych podwoiła się dwukrotnie. Dodatkowo w listopadzie 2010 roku wprowadzono ustawę mówiąca o rolnictwie ekologicznym, określa ona warunki ona zasady na jakich można prowadzić produkcję rolną i rolno-spożywczą metodami ekologicznymi.


---

Maciuś Rzmuta



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Maszyny rolnicze w internecie

Maszyny rolnicze w internecie


Autorem artykułu jest Piotr Wójcik




Rolnictwo jest tak ważnym aspektem naszego życia, i przede wszystkim gospodarki naszego państwa, że możemy się z nim zetknąć praktycznie na każdym kroku. Nawet ostatnio przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne, natknąłem się na kategorią Maszyny Rolnicze, i ku mojemu szczeremu zdziwieniu przeżywała pra...

Rolnictwo jest tak ważnym aspektem naszego życia, i przede wszystkim gospodarki naszego państwa, że możemy się z nim zetknąć praktycznie na każdym kroku. Nawet ostatnio przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne, natknąłem się na kategorią Maszyny Rolnicze, i ku mojemu szczeremu zdziwieniu znalazłem prawdziwą lawinę ogłoszeń w treści których niezliczoną ilość stanowiły ciągniki rolnicze.

Zawsze myślałem, że maszyny rolnicze kupuje się w Kołach Rolniczych, lub ewentualnie w jakichś salonach. Nigdy bym nie przypuszczał, że prężny handel nimi rozwija się także w internecie. Ogłoszenia tego typu to jednak nie jedyna forma handlu takimi maszynami w internecie. Jak się potem okazało to maszyny rolnicze można wystawiać również na aukcjach internetowych.

Wygląda na to, że Polska wieś się komputeryzuje. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić żeby komuś z miasta potrzebny by był kombajn, lub żeby takie maszyny padały łupem kolekcjonerów. Pada stereotyp zacofanego rolnika. Polski rolnik dawno już sięgnął po internet by znaleźć sposób by zaoszczędzić na niezbędnych inwestycjach w gospodarstwo.

Do tej pory wszelkie informacje dotyczące nowości technicznych związanych z maszynami rolniczymi, uprawami dotacjami rolnik zdobywał w standardowy sposób czyli poprzez prasę fachową czy agencje rolnicze. Dzisiaj wśród rolników jest coraz więcej internautów, którzy dzięki potędze internetu sprawniej i efektywniej prowadzą gospodarstwo wykorzystując najświeższe porady doświadczonych rolników z kraju i ze świata.


---

Piotr Wójcik Ogłoszenia rolnicze



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Przyczepy rolnicze

Przyczepy rolnicze.


Autorem artykułu jest Piotr Wójcik




Przyczepy rolnicze, nowe przyczepy rolnicze funkcjonalne, niezawodne samo rozładowcze.
Minęły czasy kiedy na wiejskich drogach spotkać można było tylko zaprzęgi konne z drewnianymi wozami. Przyczepy rolnicze dzisiaj to zaawansowane urządzenia usprawniające prace na gospodarstwie. Kto kiedyś pomyślałby o tym, że przyczepy rolnicze mogą same wyładowywać ładunki i to na różnych wysokościach co ułatwia tworzenie silosów np. z sianokiszonką. Przyczepy rolnicze nowoczesnych konstrukcji wyposażone w odpowiednie adaptery mogą pracować np. jako rozrzutniki do obornika.
Co raz większe gospodarstwa rolnicze potrzebują co raz bardziej wydajnych urządzeń i maszyn. Przyczepy rolnicze również są dostosowywane do tych warunków powstają nawet nowe przyczepy rolnicze o ładowności do 32 ton. Co w połączeniu z ogromnymi ciągnikami rolniczymi tworzy monstrum, którego nie da się obojętnie ominąć.
Po demontażu wspomnianych adapterów przyczepy mogą doskonale spełniać swoje zadania przy większości prac polowych. Jako jednostki transportowe przewozić mogą praktycznie każdy materiał sypki od zielonki poprzez zboża aż po rzepak. Zastosowanie takich maszyn nie tylko zmniejsza koszty transportu poprzez zmniejszenie zużycia paliwa, ale także zmniejsza koszt robocizny, nie ma konieczności zatrudniania wykwalifikowanych kierowców, ponieważ do prowadzenia zestawu potrzebne są uprawnienia na ciągnik z przyczepą. Te niewątpliwe zalety nowoczesne przyczepy rolnicze osiągają dzięki wieloletniemu doświadczeniu w prowadzeniu gospodarstw rolniczych, konstruktorów zaangażowanych w ich powstawanie.
---

Piotr Wójcik Ogłoszenia rolnicze



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 25 listopada 2010

Uprawy zboża w Polsce

Uprawy zboża w Polsce


Autorem artykułu jest Salijas




Zboża są jednymi z najważniejszych roślin uprawnych, zatem nie ma niczego w tym dziwnego, że w Polsce zajmują około 70 % obszaru siewnego.Oprócz najbardziej znanego produktu zbożowego, czyli mąki, jest wiele innych zastosowań tych roślin, jak chociażby uprawy pastewne.

W latach 90, po transformacji ustrojowej panowało przekonanie o tym, że uprawa zbóż w Polsce jest całkowicie nie opłacalna. Ceny były niskie, podaż większa niż popyt. Do tego dość niska wydajność i rozparcelowanie ziemi sprawiło, że polskie rolnictwo stało na skraju przepaści.


Zmianę zaczęto odczuwać na przełomie wieku, kiedy Polska przygotowywała się do wejścia do Unii Europejskiej, czemu towarzyszyły większe otwarcia rynków zachodnich na polskie zboża.
Natomiast po wejściu do Unii Europejskiej dopłaty do produkcji rolniczej pozwoliły na modernizację sprzętu niezbędnego do wysokowydajnego rolnictwa i ten współczynnik zdecydowanie uległ poprawie na przestrzeni 10 ostatnich lat.
Również łączenie i wykup gospodarstw rolnych jest zauważalny, dzięki czemu powstaje coraz większych dużych gospodarstw ponad 50 hektarowych, gdzie zatrudniani są pracownicy z zewnątrz, co też jest nowym elementem w polskim rolnictwie.
Teraz nawet skup zboża może być dobrym interesem.


Nie można też zapominać o powolnej, ale jednak, ewolucji zbóż, które są zasiewane w Polsce. O ile kiedyś podział na żyto na glebach mniej urodzajnych, oraz na pszenicę, na ziemiach dobrych do uprawy był zauważalny, o tyle teraz doszło pszenżyto bardzo wydajne nawet na tych mniej interesujących rolniczo obszarach. Wzrósł także udział jęczmienia, który popularnie stosowany jest w przemyśle.
Czy następnym krokiem są zboża modyfikowane genetycznie ?
Zobaczymy, czas pokażę, ale miejmy nadzieje, że nasze krajowe rolnictwo cały czas będzie się rozwijało.



---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Maszyny rolnicze i Traktory. Historia i rodzaje.

Maszyny rolnicze i Traktory. Historia i rodzaje.


Autorem artykułu jest Olga Woronkowa




Maszyny rolnicze to maszyny używane w organizacji i funkcjonowaniu gospodarstwa rolnego. Aby zrozumieć znaczenie maszyn w gospodarswie w dzisiejszych czasach, warto zwrócić się do historii.

Rewolucja przemysowa


Z wybuchem rewolucji przemysłowej i rozwojem bardziej skomplikowanych technologii, metody uprawy rolniczej dokonały wielkiego kroku naprzód. Zamiast ręcznego zbioru zboża za pomocą noży zaczęto stosować kołowe traktory. Zamiast młócenia zboża drogą kruszenia go kijami, teraz maszyny omłotowe oddzielają ziarna od śmieci.
Maszyny parowe
Moc maszyn rolniczych pierwotnie dostarczano przez konie lub inne zwierzęta udomowione. Z wynalazkiem siły pary przyszedł przenośny silnik, a następnie silnik trakcyjny - uniwersalne, przenośne źródło energii, które stanowiło podstawę ruchu lokomotywy parowej. Rolnicze silniki parowe przejęły pracę koni, a wyposażone w koła pasowe mogły napędzać maszyny stacjonarne za pomocą długiej taśmy. Na dzisiejsze standardy pierwsze maszyny parowe były słabo napędzane, ale ze względu na ich rozmiar i niskie przełożenia mogły prowadzić dobre ciągnięcie. Ich wolność doprowadziła do tego, że ówcześni rolnicy komentowali prędkość ciągników na dwa sposoby: „wolno i cholernie wolno".


Silniki spalinowe


Silnik spalinowy, pierwszy silnik benzynowy, a później silnik Diesla stały się głównym źródłem energii dla nowej generacji ciągników. Silniki te przyczyniły się również do rozwoju kombajnów i młocarni własnego napędu. Zamiast cięcia łodyg zboża i ich transportu do stacjonarnych maszyn do młocenia nowe maszyny wykonywały te pracy już podczas ruchu przez pole.


maszyny_rolnicze
Rodzaje



Kombajny mogłyby zastąpić traktory w pracy po zbieraniu plonów, jednak większość prac w polu jednak należą do tych drugich maszyn. Są one wykorzystywane do ciągnięcia dodatków - maszyn, które zasiewają ziemię, obrabiają glebę, sprzątają oraz wykonują inne zadania.
Orka przygotowuje glebę do sadzenia, luzując glebę i zabijając chwastów lub roślin konkurencyjnych. Najbardziej znanym urządzeniem jest pług, starożytny wynalazek, udoskonalony w 1838 roku przez kompanię John Deere.
Najbardziej popularnym typem siewnika jest plantator, który rozprowadza nasiona równomiernie po rzędach.
Sadzarka automatyzuje zadanie przesadzania rozsady w pole. Z rozpowszechnieniem nawozów sztucznych, mierzwy, przesadzania, siewników, plony zaczęły być częstsze oraz bardziej obfite.
Oprócz traktorów, również inne pojazdy zostały wykorzystywane w rolnictwie, takie jak samochody ciężarowe, helikoptery, różny sprzęt do przewozu nasion, nawodnienia i innych prac. Podobne rodzaje techniki używa się do rozpylania oraz zarządzania stadami bydła.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl