niedziela, 2 grudnia 2012

Wspólna polityka rolna

Wspólna polityka rolna

Autorem artykułu jest kodo


Sektor rolnictwa w Unii Europejskiej jest ciekawym sektorem gospodarki, gdyż polityka rolna ma charakter ponadnarodowy. Obejmuje ona rolnictwo, leśnictwo, uprawę winorośli oraz ogrodnictwo i jest to tzw. Wspólna Polityka Rolna.

Istnieją trzy podstawowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej (w skrócie WPR). Są to:
- zasada jednolitości rynku - utworzenie wspólnego rynku dla poszczególnych artykułów

- zasada preferencji Wspólnot - protekcjonizm w stosunku do towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej, a więc artykuły z krajów Wspólnoty mają pierwszeństwo zbytu na rynku

- zasada solidarności finansowej - Wspólna Polityka Rolna pociąga za sobą koszty, które ponoszą wszyscy członkowie UE.

Cele Wspólnej Polityki Rolnej

Cele WPR zostały określone szczegółowo w „Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską”. Obejmują sfery takie jak: produkcja, zaopatrzenie, a także rozsądne ustalanie cen. Dotyczą również poziomu życia osób pracujących w rolnictwie.
Coraz większą wagę przykłada się do rozwoju obszarów wiejskich zamiast do bezpośrednich interwencji na rynku. Poprawa infrastruktury na wsi przyczyni się do wzrostu wydajności produkcji rolnej, jak również poprawi poziom życia ludności wiejskiej.
Wspólna Polityka Rolna finansowana jest za pomocą dwóch filarów. Pierwszy obejmuje wsparcie działalności rolniczej, drugi zaś obejmuje wsparcie rozwoju obszarów wiejskich. Środki gromadzone są i wypłacane z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Gwarancji Rolnej oraz Europejskiego Fundusze na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Rolnictwo ma wpływ na całą gospodarkę, dlatego powodzenie tego sektora jest jednym z warunków powodzenia całej gospodarki. Wspólna Polityka Rolna jest wielkim wyzwaniem dla władz Unii Europejskiej. Oby wywiązywali się ze swoich zadań w jak najlepszy sposób.

Więcej informacji nt. Wspólnej Polityki Rolnej znajdą Państwo na stronach ARiMR.

---

Za opracowanie artykułu odpowiedzialna jest Giełda Rolna ROLNIAK

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

QAFP - System Gwarantowanej Jakości Żywności

QAFP - System Gwarantowanej Jakości Żywności

Autorem artykułu jest miwa


Systemów mających za zadanie przyciągnięcie uwagi klienta do naszych produktów jest niezmiernie wiele. Dają one pewność iż zakupiony towar jest produktem wykonanym według pewnych z góry założonych stadnardów.

Kupując taki produkt nie musimy się zastanwiać ile mięsa jest w mięsie i czy przygotowane przez nas danie będzie smaczne.

Jednym z nich jest znany doskonale wszystkim QAFP - System Gwarantowanej Jakości Żywności. Rozszyfrowując ten skrót w zasadzie rozumiemy już bardzo wiele z ów zagadnień. Otóż taki system pozwoli nam na zaoferowanie klientom znacznie lepszych towarów. Z naklejką tego systemu produkty mogą być znacznie droższe ale co za tym idzie pewne i o gwarantowanej jakości.

Na pewno produkt taki musi zaoferować naszym klientom znacznie lepszą jakość produktów żywnościowych, ponieważ owej plakietki na towary nie dostaje się za darmo i nie można jej kupić. Podstawowym celem tego systemu są standardy w chowie świń. Warchlaki przyjęte do tuczu powinny pochodzić z krzyżowania towarowego dwurasowego lub trzyrasowego. W miejsce knurów duroc mogą być używane również knury linii 990. Kolejnym punktem jest pokarm podawany zwierzętom. Pasze muszą pochodzić z udokumentowanych źródeł lub mogą pochodzić również z produkcji własnej. Tucz świń należy zakończyć po uzyskaniu odpowiedniej masy 95-115 kg. Skup odbywa się z zachowaniem identyfikacji zwierząt a transport w specjalistycznych przyczepach tak aby maksymalnie wyeliminować stres zwierząt. Zakladając iż powyższe wytyczne oraz pozostałe zawarte w systemie zostały spełnione możemy być całkowicie pewni, że nie kupujemy kota w wroku a przygotowane przez nas potrawy będą niezwykle smaczne.

---

Właścicielem tekstu jest Gospodarz.pl Twój portal rolniczy

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Nasiona rzepaku

Nasiona rzepaku

Autorem artykułu jest miwa


Jest wiele roślin o których wszyscy słyszeli, ale czasem ludzie nawet nie wiedzą jak wygląda dana roślina. Jedną z nich jest rzepak. Olej z tej rośliny wykorzystywany jest w każdym gospodarstwie domowym a przemysł wykorzystuje go również do produkcji biopaliw.

Jest wiele roślin o których wszyscy słyszeli, ale czasem ludzie nawet nie wiedzą jak wygląda dana roślina. Jedną z nich jest rzepak. Olej z tej rośliny wykorzystywany jest w każdym gospodarstwie domowym a przemysł wykorzystuje go również do produkcji biopaliw. A nie ma nic piękniejszego niż kwitnące na wiosnę pola rzepaku.

Żółte pola wyglądają cudownie, ale poza walorami estetycznymi mają jeszcze inne ważne dla rolnictwa i dla całej gospodarki cechy. Nasiona rzepaku z których wytwarza się oleje dla przemysłu spożywczego są dla wielu gospodarek narodowych niczym zbawienie a dla przemysłu rolniczego stanowią doskonałe źródło dochodu. Sam rzepak jest notowanym na giełdach światowych surowcem. Przejeżdżając wiosną przez kraj widzimy żółte pola rzepaku, i nie możemy wyjść z zachwytu. Są rzeczywiście piękne, jednak zanim powstanie z niego olej czy inny produkt minie jeszcze wiele czasu.

Nieczęsto zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele wysiłku kosztuje i jakiego nakładu pracy cały proces od zasiania rzepaku do powstania z niego najczęściej stosowanego przez nas oleju rzepakowego. W hodowli zwierząt śruta poekstrakcyjna otrzymana po wytłoczeniu oleju jest cenną, zawierającą dużo białka paszą dla zwierząt.

Rzepak uprawiany jest w wielu krajach na świecie w klimacie umiarkowanym oraz podzwrotnikowym. Występuje jako rzepak jary (czyli roślina jednoroczna) i rzepak ozimy (czyli roślina dwuletnia). W Polsce uprawia się głównie rzepak ozimy i jego uprawy zajmują 95% powierzchni upraw wszystkich roślin oleistych.

---

Więcej o nasionach rzepaku dowiesz się w dziale notowania rzepaku na Gospodarz.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak kupować sprzęt rolniczy?

Jak kupować sprzęt rolniczy?

Autorem artykułu jest Anna Banaszkiewicz


Nowoczesne gospodarstwa rolne, które mają często ogromne powierzchnie, nie mogłyby funkcjonować bez maszyn i urządzeń rolniczych. To dzięki nim praca w gospodarstwie jest szybka, sprawna i wydajna. Maszyny rolnicze to kosztowna i poważna inwestycja, warto więc dobrze sprawdzić, co kupujemy, za ile i od kogo.

Wielu rolników, posiadających olbrzymie gospodarstwa rolne, pracuje na roli z dziada, pradziada. Jednak oprócz miłości do ziemi niewiele ich łączy – dzisiejszy rolnik to nowoczesny przedsiębiorca, który stawia przede wszystkim na wysoką jakość produkcji i jej tempo, przy minimalizacji kosztów. Maszyny i urządzenia rolnicze nowej generacji mogą przynieść spore oszczędności. Często zastępują pracę ludzi, wykonują ją dużo szybciej i dokładniej. Nic więc dziwnego, że na rynku maszyn i urządzeń rolniczych panuje spora konkurencja – z roku na rok producenci oferują coraz to nowsze modele, oparte na najnowocześniejszych technologiach.

Funkcjonalność, wygoda i szybka praca kosztują. Nowoczesne maszyny rolnicze nie są tanie, ich ceny, w zależności od producenta, mogą sięgać kilkuset tysięcy czy nawet kilku milionów. Jednak ułatwienie pracy na roli jest bezcenne. Traktory, rozrzutniki, pługi, kombajny wykonują pracę kilku ludzi. Jak wybrać te najlepsze? Przede wszystkim powinny mieć odpowiednie parametry, dostosowane do wielkości produkcji prowadzonej w gospodarstwie. Musimy bowiem mieć pewność, że zdążymy przeprowadzić pracę w gospodarstwie zgodnie z parametrami agrotechnicznymi.

Warto zwracać też uwagę na producenta – im bardziej znana i renomowana marka, tym większa pewność, że maszyn będzie działała bez zarzutu i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego inwestora. Niestety, są to ogromne pieniądze i nie każdego stać na nowy sprzęt.

Świetnym rozwiązaniem jest więc poszukiwanie maszyn używanych – ich cena jest sporo niższa, a jakość pracy taka sama. Gdzie szukać najlepszych ofert? Doskonałym sposobem jest przeglądanie nowoczesnych portali rolniczych, na których można znaleźć sporo ciekawych ogłoszeń. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, upatrzoną maszynę powinniśmy dokładnie sprawdzić. Jeżeli cena jest podejrzanie niska, można sobie oszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Po prostu nie zwracamy na taką maszynę uwagi – z pewnością jakaś wada ukryta utrudni lub uniemożliwi nam pracę.

Kupując używaną maszynę rolniczą, musimy dokładnie sprawdzić jej stan. Zwróćmy uwagę na stan licznika motogodzin – to miarodajny sposób na ocenę żywotności całej maszyny. Dobrym pomysłem jest zabranie na oględziny upatrzonej maszyny kogoś, kto na tego rodzaju sprzęcie pracuje na co dzień. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie kupimy urządzenia bezużytecznego i przechodzonego. Wnikliwe sprawdzenie używanej maszyny może sprawić, że dużo niższym kosztem nabędziemy sprzęt, który będzie nam służył tak samo, jak nowy.

---

Anna Banaszkiewicz

NowoczesnaFarma.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Programy komputerowe dla rolników

Programy komputerowe dla rolników

Autorem artykułu jest Anna Banaszkiewicz


Komputery na wsi nikogo już nie dziwią. Rolnicy chętnie korzystają z możliwości nowoczesnego sprzętu i oprogramowania. Często też szukają możliwości wykorzystania informatyki do wspomagania produkcji w gospodarstwie. To właśnie z myślą o nich tworzone jest oprogramowanie komputerowe przeznaczone dla rolnictwa.

Rolnicy chętnie korzystają z komputera i zasobów internetu. Z pomocą przychodzą im specjalistyczne portale dla rolników, oferujące aktualne informacje, porady, możliwość dodawania ogłoszeń czy uczestniczenia w forach dyskusyjnych. Jednak coraz częściej właściciele gospodarstw i firm produkcyjnych sięgają także po specjalistyczne programy, stworzone specjalnie z myślą o rolnikach.

Specjalistyczne oprogramowane dla rolnictwa pomaga w zarządzaniu gospodarstwem, ułatwia pracę i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Istotnym elementem pracy takich programów jest łatwość ich obsługi. Nie jest potrzebne przygotowanie informatyczne, a jedynie podstawowa wiedza z zakresu obsługi komputera.

Ułatwiają pracę ludzi i urządzeń

Proces komputeryzacji jest obecnie powszechnie stosowany i z większym nasileniem wdrażany do ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych. Układy scalone już dawno znalazły swoje zastosowanie w codziennej pracy rolnika. Jako przykład może posłużyć tu prowadzenie udoju krów na hali udojowej wyposażonej w procesor. Procesor rejestruje i przechowuje ilości pozyskanego mleka od krowy, umożliwia zadawanie paszy treściwej dla każdej z krów w osobno ustalonej przez hodowcę porcji wagowej czy rejestruje ruch zwierząt w stadzie w celu wykrycia rui u krów.

Wdrożenie komputerów do pracy w gospodarstwie ma szereg praktycznych zalet, przynoszących także efekt ekonomiczny. Szeroka gama programów oferowanych rolnikom i doradcom umożliwia wykorzystanie komputera do pomniejszenia kosztów produkcji, wskazywanie kierunku rozwoju gospodarstwa, a nawet na uwidacznianie błędów popełnionych podczas podejmowania decyzji związanej choćby z wyborem zabiegu agrotechnicznego. Argumentów przemawiających za posługiwaniem się komputerem w zarządzaniu gospodarstwem jest znacznie więcej. Techniki komputerowe można wykorzystywać do prowadzenia produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Kompleksowa obsługa produkcji roślinnej

Rolnikom stawiającym na produkcję roślinną z pewnością przyda się zintegrowane oprogramowanie komputerowe do kompleksowej obsługi produkcji roślinnej. Jest to narzędzie pozwalające na zapis wszystkich zaszłości w produkcji roślinnej oraz na wykonywanie analiz i raportów graficznych dotyczących upraw. Program w swoich bazach ewidencjonuje kompletne dane dotyczące pól, roślin, środków trwałych (maszyn i urządzeń), środków ochrony roślin i nawozów, a także zatrudnienia. Wykorzystując te dane dokonuje się systematycznych zapisów o poszczególnych uprawach. Na podstawie wprowadzonych danych program przeprowadza analizy ewidencyjne, raporty kosztów i nakładów, bilans nawozowy itp. System pozwala na opisanie i opracowanie wektorowe map ewidencyjnych całego gospodarstwa oraz pojedynczych pól uprawnych. Bazy programu zawierają dane rejestrów powierzchni i sposobów użytkowania z uwzględnieniem danych katastralnych. Program pozwala również na tworzenie map aplikacyjnych nawożenia z uwzględnieniem przeprowadzonych prób glebowych.

Krowy i buhaje w bazach danych

Dla rolników posiadających stada bydła przeznaczony jest system komputerowej obsługi stada bydła. W ramach systemu realizowane są funkcje obsługi baz danych dotyczących krów, buhajów i cieląt. Oprogramowanie takie umożliwia obsługę dowolnej liczby obór oraz przechowywanie i obsługę baz danych historii krów. Bazy zawierają wszystkie podstawowe dane ewidencyjne każdej krowy, a także informacje o laktacjach i wycieleniach wraz z listą urodzonych cieląt, informacje o chorobach, pomiarach masy ciała, inseminacjach, rodzicach, udojach kontrolnych, wydajnościach laktacyjnych. Program umożliwia też uzyskanie zestawień obrazujących aktualny stan stada krów, ewidencję i przetwarzanie danych o produkcji mleka w układzie dziennym, miesięcznym i rocznym oraz rejestrację i przetwarzanie danych o udojach kontrolnych. W ramach kartoteki buhajów przechowuje się dane o buhajach hodowlanych. Baza zawiera komplet informacji ewidencyjnych o buhajach hodowlanych, dane rodowodowe buhajów do trzech pokoleń wstecz (rodzice, dziadkowie i pradziadkowie) oraz dane o ocenie wartości hodowlanej buhaja (w tym przewagi córek buhaja). Uzupełnieniem danych są informacje wydajnościowe (krów) i oceny ich wartości hodowlanej. Procedury podsystemu umożliwiają przeglądanie informacji na ekranie, jak i na emisję zestawień selekcji krów i buhajów według parametrów dynamicznie określonych przez użytkownika. Dane z kartotek krów i buhajów są wykorzystywane w pracy hodowlanej.

Program wybierze najlepszą paszę

Rolnicy hodujący trzodę chlewną mogą korzystać z komputerowego systemu zarządzania trzodą chlewną, który pracuje zarówno na fermach hodowlanych, jak i towarowych. Program umożliwia szybkie i efektywne przetwarzanie danych z zakresu użytkowości zwierząt oraz poziomu produkcji danej fermy. Hodowcy drobiu mogą natomiast używać programu przeznaczonego do wspomagania zarządzania stadem drobiu nieśnego i mięsnego. Są również dostępne programy bilansujące i optymalizujące receptury mieszanek treściwych oraz dawek pokarmowych dla trzody chlewnej, drobiu, bydła i owiec. Oprogramowanie umożliwia wyliczanie zawartości składników strawnych w paszy oraz energii przeżuwaczy oraz drobiu. Programy zawierają zbiory danych o wartości pokarmowej wielu surowców paszowych, zapotrzebowaniu poszczególnych grup zwierząt oraz normy produkcji mieszanek treściwych. Umożliwiają bilansowanie wielu składników pokarmowych oraz wielokierunkową optymalizację receptur, np. minimalny koszt przy maksymalnej koncentracji składników.

---

Anna Banaszkiewicz

NowoczesnaFarma.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Bazar dla rolnika bez wychodzenia z domu

Bazar dla rolnika bez wychodzenia z domu

Autorem artykułu jest Anna Banaszkiewicz


Chcesz kupić nasiona lub paszę? Szukasz sprawdzonych środków ochrony roślin? Planujesz zakup nowoczesnych urządzeń? Zamiast marnować czas na bieganie po hurtowniach, sklepach i pośrednikach, skorzystaj z nieograniczonych możliwości, jakie dają sklepy on-line i bazary internetowe.

Zakupy przez internet zrobiły w ostatnich latach prawdziwą furorę. Nic dziwnego – bez wychodzenia z domu mamy dostęp do towarów i usług z całego świata. Sklepy internetowe oferują szeroki wybór produktów z najróżniejszych branż w atrakcyjnych cenach i z dostawą prosto do domu. Szybko, wygodnie i bezproblemowo.

Możliwości, jakie niesie ze sobą sprzedaż i kupno w internecie powoli odkrywają polscy rolnicy. Wzorują się tutaj na swych amerykańskich kolegach – farmerzy z USA już kilka lat temu odkryli, że handel w sieci to doskonały sposób na poszerzenie rynku zbytu, zwiększenie liczby klientów, a co za tym idzie, także zysków i możliwości rozwoju.

Internetowe sklepy i bazary dla rolników cieszą się coraz większą popularnością, przede wszystkim dlatego, że interesujący towar czy usługę można nabyć bezpośrednio u dostawcy czy producenta. A brak pośredników to mniejsze koszty. Na bazarze rolnym w sieci można kupić niemal wszystko, czego potrzebuje nowoczesny rolnik: od materiałów siewnych, pasz i środków ochrony roślin, przez książki, poradniki i akcesoria rolnicze, aż po pojazdy, maszyny i nowoczesne urządzenia dla rolnictwa.

Sklepy i bazary w internecie mają doskonałą nawigację, praktyczną wyszukiwarkę i świetnie opisane produkty, dzięki czemu nie ma obawy, że kupimy kota w worku. Co więcej, w wielu miejscach można się targować i w efekcie kupić upatrzony towar za cenę sporo niższą niż wyjściowa.

---

Anna Banaszkiewicz

NowoczesnaFarma.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Nowoczesny rolnik potrzebuje wiedzy

Nowoczesny rolnik potrzebuje wiedzy

Autorem artykułu jest Anna Banaszkiewicz


Rolnicy coraz chętniej zaglądają do sieci. Są stałymi, ale bardzo wymagającymi użytkownikami internetu. Oczekują konkretnych informacji, porad, wiadomości o dotacjach unijnych czy przepisach. Dlatego portale, których głównymi użytkownikami mają być rolnicy, muszą być na jak najwyższym poziomie merytorycznym.

Nowoczesne rolnictwo to ciekawe i użyteczne technologie, nowatorskie podejście do produkcji rolnej i świadomość, że konsumenci poszukują dziś produktów najwyżej jakości. Gospodarstwa rolne to dziś wysokiej klasy przedsiębiorstwa, oparte na doskonale przygotowanym biznesplanie i z przemyślaną strategią marketingową. Rolnicy, to coraz częściej biznesmeni, którym zależy na jak najlepszym zarządzaniu gospodarstwem. Poszukują więc rzetelnych informacji i aktualności z branży, które ułatwią im prowadzenie biznesu, poinformują o najnowszych rozwiązaniach i technologiach.

Zarówno początkujący rolnicy, jak i doświadczeni „starzy wyjadacze” potrzebują fachowych porad, doradztwa, informacji o nowościach w branży czy możliwości kontaktu z ekspertami. Nic więc dziwnego, że w sieci jak grzyby po deszczu powstają portale rolnicze, oferujące swoim użytkownikom wiedzę, aktualności z branży, doradztwo ze strony instytucji rolniczych czy możliwość zamieszczania ogłoszeń i wpisu do katalogu firm.

Jaki powinien być portal dla nowoczesnego rolnika? Po pierwsze: rzetelny, zawierający merytoryczne informacje, porady, ciekawostki, terminy targów, wystaw, skupów czy składania wniosków o dopłaty unijne. Po drugie: przejrzysty, z dobrą nawigacją, przyjazny dla użytkownika. I wreszcie po trzecie: interaktywny – powinien umożliwiać wymianę informacji, kupno i sprzedaż towarów i usług, nawiązywanie kontaktów pomiędzy producentami a konsumentami.

---

Anna Banaszkiewicz

NowoczesnaFarma.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rolniku, daj się znaleźć w sieci

Rolniku, daj się znaleźć w sieci

Autorem artykułu jest Anna Banaszkiewicz


Poszukujesz nowoczesnego sprzętu rolniczego? Nie wiesz, gdzie znaleźć najtańsze nasiona i sadzonki? Szukasz nowych klientów dla swojej firmy lub sposobu na promocję na szerszą skalę? Wśród setek firm trudno wybrać tę najlepszą. Warto więc korzystać z katalogów firm rolniczych.

W internecie nie trzeba zwracać uwagi na ograniczoną powierzchnię – w katalogu w sieci można zamieścić dokładne informacje o ofercie firmy, godziny jej otwarcia, a nawet logo, dzięki czemu firma będzie łatwiej identyfikowana przez konkretnego klienta.

W sieci znaleźć można wiele katalogów firm, w których każda firma może bezpłatnie zamieścić informacje o profilu działalności. Choć sporo jest katalogów ogólnobranżowych, coraz większym zainteresowaniem cieszą się katalogi wyspecjalizowane, skupione na jednej, konkretnej dziedzinie. Dzięki specjalizacji możemy mieć pewność, że najdziemy to, czego szukamy.

Rolnicy i osoby związane z rolnictwem coraz chętniej zamieszczają dane swoich firm w internetowych katalogach. Nic dziwnego – obecność w sieci to świetna reklama, sposób na przyciągnięcie nowych klientów, budowanie pozytywnego wizerunku marki. Katalogi Firm Rolniczych są proste w obsłudze, dają nieograniczone możliwości edycji danych, dzięki czemu każde zmiany w profilu działalności czy danych adresowych można od razu nanieść w sieci.

W katalogach bez problemu można znaleźć producentów rolnych, hodowców, firmy oferujące nowoczesny sprzęt rolniczy i zaawansowane technologie oraz firmy, oferujące różnego rodzaju usługi bezpośrednio lub pośrednio związane z rolnictwem. Wystarczy wybrać interesującą nas branżę i lokalizację, a za chwilę otrzymamy listę firm spełniających nasze kryteria. Szybko, wygodnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

---

Anna Banaszkiewicz

NowoczesnaFarma.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Młody rolniku, uzupełnij wykształcenie

Młody rolniku, uzupełnij wykształcenie

Autorem artykułu jest Anna Banaszkiewicz


W nadchodzącym roku szkolnym sporo się zmieni na każdym poziomie edukacji. Nowe programy nauczania pojawią się w podstawówkach, liceach i zawodówkach. Na te ostatnie powinni szczególnie zwrócić uwagę młodzi rolnicy, którzy zobowiązali się do uzupełnienia wykształcenia.

Młodzi rolnicy to osoby, które ubiegały sie o pomoc finansową z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom". "Młodzi" jest pojęciem nieco mylącym — o pomoc finansową mogli ubiegać się rolnicy, którzy w dniu złożenia wniosku nie mieli ukończonych 40 lat. Dofinansowanie w ramach działania było przeznaczone dla osób, które po raz pierwszy w życiu zaczynają prowadzić działalność rolniczą. Oczywistym więc jest, że nie każdy beneficjent, ubiegający się o pomoc, mógł przedstawić dokumenty na potwierdzenie odpowiedniego wykształcenia — a było to wymagane.

Jednak wielu młodych rolników, nawet bez wykształcenia na kierunku rolniczym, otrzymało pomoc pod warunkiem, że uzupełnią wykształcenie. Jeśli tego nie uczynią, środki finansowe trzeba będzie oddać. A mówimy tu o dość poważnej kwocie — Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na start przyznawała młodym rolnikom jednorazowe dofinansowanie w wysokości 75 tysięcy złotych. Zwrócić trzeba będzie nie tylko kwotę pomocy, ale też odsetki.

Młodzi rolnicy na uzupełnienie wykształcenia dostali sporo czasu — 36 miesięcy. To dużo, biorąc pod uwagę, że sporo szkół kształci na kierunkach rolniczych w systemie rocznym czy dwuletnim. Jednak osoby, które do tej pory nie podjęły się uzupełnienia wykształcenia, zostawiając wszystko na ostatnia chwilę, mogą mieć teraz problem. A wszystko za sprawą reformy kształcenia zawodowego, która wejdzie w życie 1 września.

Jedną ze zmian jest likwidacja szkół zawodowych dla dorosłych. Jeśli młody rolnik ma wykształcenie zawodowe, ale na kierunku nierolniczym, nie może uzupełnić wykształcenia w tym kierunku w szkole dla dorosłych, bo naboru do tego rodzaju szkół już nie ma. Może natomiast skorzystać z kwalifikacyjnych kursów zawodowych (rolnik, ogrodnik, pszczelarz), które prowadzić będą placówki zajmujące się kształceniem w zawodach rolniczych lub pokrewnych. Każdy kurs kończyć się będzie zewnętrznym egzaminem. Kto zda i otrzyma dyplom, ten będzie miał potwierdzone wykształcenie na kierunku rolniczym.

Jeśli młody rolnik ma natomiast wykształcenie średnie i zdaną maturę, może kontynuować edukację w szkole policealnej na kierunku związanym z rolnictwem. Do wyboru ma jednak niewiele, bo zaledwie dwa kierunki: technik weterynarii lub technik turystyki wiejskiej. Oba trwają dwa lata, a świadectwo ich ukończenia jest potwierdzeniem wykształcenia rolniczego.

Trzy lata na uzupełnienie wykształcenia sa obligatoryjne, nie ma żadnej możliwości na wydłużenie tego okresu. Oprócz powyższych form zdobycia wykształcenia, młodzi rolnicy mogą też skończyć trzyletnie studia podyplomowe na kierunku związanym z rolnictwem lub też zdobyć w systemie pozaszkolnym tytuł kwalifikacyjny, zawodowy lub mistrzowski w zawodzie, który jest przydatny do prowadzenia działalności rolniczej. Warto zacząć naukę jak najszybciej - rolnicy, którzy otrzymali dofinansowanie w ubiegłym roku, mają bowiem coraz mniej czasu.

---

Anna Banaszkiewicz

NowoczesnaFarma.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Odpowiedni kredyt dla rolnika

Odpowiedni kredyt dla rolnika

Autorem artykułu jest miwa


Mało który rolnik dokładnie wie, jaki kredyt będzie odpowiedni dla niego i jego gospodarstwa a co najważniejsze, który będzie najbardziej opłacalny.

Mało osób zdaje sobie jak naprawdę działa Bank i jakie pełni funkcje. Spowodowane jest to niskim zasięgiem wiedzy kluczowej w porównaniu do wszelakiego typu innych rodzajów informacji. Media opowiadają niestworzone historie, niesamowite fakty, starając się przykuć uwagę widza, jednak mało w nich kluczowych informacji, które rzeczywiście przydałyby się potencjalnym klientom czyli rolnikom. Dlaczego? To proste. Oczywistą sprawą jest to, że łatwiej steruje się niedoinformowanym narodem. Dlatego banki starają się grać na naszej niewiedzy, wiedzą, że przyniesie im to spore korzyści. Szkoda tylko, że samym rolnikom już nie. Jednak wracając do tematu chciałbym pokazać jak wielką satysfakcje może przynieść dokonanie odpowiedniego wyboru kredytu i jakie korzyści niesie za sobą sama znajomość przepisów oraz regulaminów. O konto w banku może starać się dosłownie każdy rolnik.

Kredyty dla rolników tzw preferencyjne są przygotowywane na znakomitych warunkach, dzięki czemu bank zyskuje naprawdę spore grono klientów wśród rolników a sami gospodarze nie narażają swoich gospodarstw na nie potrzebne straty i zbytnie obciążenie budżetu. Każdy rolnik może się przekonać, iż kredyt preferencyjny to świetne rozwiązanie dla każdego gospodarstwa. Każdy rolnik może zaznajomić się z warunkami takiego kredytu w samej placówce a wszelkie wątpliwości rozwieję przydzielony gospodarzowi konsultant. Podsumowując każdy rolnik w wybranej placówce przekona się iż kredyt preferencyjny będzie optymalnym rozwiązaniem dla gospodarstwa.

---

Właścicielem tekstu jest Gospodarz.pl - kredyty dla rolników

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wagopakowarka

Wagopakowarka

Autorem artykułu jest miwa


Wagopakowarka elektroniczna inaczej zwana wagoworkownicą, jest maszyną do pakowania płodów rolnych, takich jak cebula, marchew, buraki, ziemniak czy rzodkiew.

Wagopakowarka elektroniczna inaczej zwana wagoworkownicą, jest maszyną do pakowania płodów rolnych (cebula, marchew, buraki, ziemniak, itp.). Jest wykorzystywana w ostatniej fazie linii czyszcząco-sortująco-pakującej. Urządzenie to służy do automatycznego porcjowania ziemniaków i innych płodów rolnych, umieszczone na 4-kołowym podwoziu, wyposażone w dozujący podajnik taśmowy (urządzenie transportowe o charakterze ciągłym, zwykle stosowane w magazynach, składowiskach a także na liniach produkcyjnych), wagę elektroniczną (urządzenie do wyznaczania masy przedmiotu umieszczonego na nośni ładunku przy udziale siły grawitacji) i workownicę (urządzeniem do workowania ziemniaków lub cebuli w worki). Zależnie od typu dostępne na rynku maszyny pozwalają napełniać worki, siatki, rękawy lub torby foliowe porcjami płodów rolnych o regulowanej masie od 0,2 do 50 kg. Precyzyjne odważenie zadanej porcji ułatwia regulowana niekiedy prędkość taśmy dozującej.

Pożądanym uzupełnieniem wagopakowarek jest klipsownica (półautomatyczne urządzenie, którego zadaniem jest podanie taśmy klipsowniczej, wydrukowanie daty zamknięcia, odcięcie oraz zamknięcie klipsem produktu umieszczonego w woreczku) , zgrzewarka do worków foliowych lub zszywarka do worków dużych. Maszyna pracuje samodzielnie lub jako część linii technologicznych. Jednostka sterująca maszyny umożliwia podłączenie do drukarki i drukowanie etykiet i kodów kreskowych. Maszyna jest sterowana manualnie lub automatycznie.

---

Autorem tekstu jest dział Warzywnictwo i Portal rolniczy Gospodarz.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co można znaleźć na portalu rolniczym

Co można znaleźć na portalu rolniczym

Autorem artykułu jest miwa


W Internecie można znaleźć wiele bardziej lub mniej interesujących nas stron o tematyce rolniczej. Niemniej jednak każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Strony o charakterze rolniczym mają na celu zebranie i połączenie społeczności rolniczej. Przekonują one różnymi możliwościami. Często na portalach rolniczych widzimy oferty sprzedaży czy wynajmu sprzętu rolniczego. Po kliknięciu w interesującą nas kategorię możemy zobaczyć ogłoszenia rolnicze z konkretnego regionu lub całej Polski. Maszyny rolnicze, które są wystawione na portalach, niekoniecznie muszą być sprzedawane przez samego rolnika.

Zdarza się tak, że ludzie z miasta w spadku dostają ziemię wraz ze wszystkimi urządzeniami potrzebnymi do prowadzenia gospodarstwa, a z rolnictwem mieli do czynienia tylko podczas pomagania w trakcie żniw. Wtedy taki portal jest w stanie zaoferować im swoją pomoc. Serwisy rolnicze starają się także, aby ich użytkownicy byli w pełni zadowoleni. Dlatego też wprost prześcigają się w oferowaniu nowości na stronach, jak przykładowo porady prawne dla rolników, mające za zadanie pomóc gospodarzowi w trudnych i wątpliwych przypadkach, gdy ten sam sobie już nie może poradzić.

Zadając zatem pytanie do wykwalifikowanego radcy prawnego z dziedziny rolnictwa, w łatwy i szybki sposób możemy rozwiać wszelkie wątpliwości, np. w zakresie sporządzania wniosku o dotacje unijne dla rolników czy też porad finansowych.

Portal rolniczy w swojej ofercie ma również fora dyskusyjne, które służą do wymiany poglądów pomiędzy użytkownikami.

Niektóre serwisy prowadzą także kalendarz, gdzie znajduje się spis zarówno tych większych, jak i mniejszych wydarzeń z sektora rolno-spożywczego. Dzięki takiemu działowi potencjalny użytkownik portalu może odnaleźć targi rolnicze o interesującej go tematyce.

Reasumując zatem, dobry portal rolniczy jest zbiorem najpotrzebniejszych informacji przedstawionych w pigułce.

---

Artykuł jest własnością portalu www.Gospodarz.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Waga przejazdowa, najazdowa czy podkładkowa?

Waga przejazdowa, najazdowa czy podkładkowa?

Autorem artykułu jest Wagi Elektroniczne


W ostatnim czasie otrzymałem kilka ciekawych telefonów w sprawie wag samochodowych. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje wag samochodowych, które służą do ważenia np. TIRów, czyli pojazdów o masie ok 60 ton. Są to: wagi osiowe (przejazdowe), wagi najazdowe (60 ton 18x3m) oraz wagi podkładkowe.

Wagi osiowe (przejazdowe) - podstawowe informacje:

Tego typu wagi są wykonane najczęściej w rozmiarze 3000x800x300mm (szerokość x długość x głębokość) i mają formę konstrukcji stalowej. Typowa nośność takiego pomostu to 10-15 ton w zależności od producenta, natomiast dokładność (działka odczytowa = działce legalizacyjnej) to 5kg. Są to wagi "postawione" na czterech przetwornikach, sygnał z czterech tensometrów jest wysyłany do sumatora, który z kolei przekazuje dane na temat obciążenia do miernika wagowego.

Waga przejazdowa

Wagi osiowe (przejazdowe) - zasada działania:

Najczęściej wagi osiowe przeznaczone są do dynamicznego ważenia pojazdów, a więc auto przejeżdża przez wagę. W tym momencie mamy dwie opcje:

1. Program wagowy wgrany do pamięci miernika. W tym przypadku obliczanie nacisku oraz wyznaczanie łącznej masy pojazdu odbywa się bez udziału komputera.

2. Program wagowy zainstalowany na dołączonym do wagi komputerze. W takim przypadku miernik wysyła do komputera dane na temat aktualnego obciążenia pomostu (ok 30 rekordów na sekundę), a specjalny program wagowy oblicza nacisk każdej osi oraz łączną masę pojazdu. Dzięki zastosowaniu oprogramowania komputerowego możliwe jest wyznaczenie prędkości auta, które przejeżdża przez wagę oraz zapisywanie danych na temat poszczególnych ważeń, takich jak: data i czas ważenia, nr rejestracyjny ważonego pojazdu, nazwę klienta lub kontrahenta co pozwala na sporządzanie zestawień tygodniowych, miesięcznych, kwartalnych itd.

Waga osiowa poprzez zbieranie informacji na temat obciążenia (nacisku) poszczególnych osi daje nam informacje na temat nacisku jaki wywiera każda z osi ważonego pojazdu oraz całkowitej masy ważonego pojazdu.

Wagi osiowe (przejazdowe) - koszty:

Koszt wagi osiowej to najczęściej 18-25 tysięcy złotych netto. W związku z tym, że waga osiowa jako taka nie jest opatentowana więc producenci we własnym zakresie stosują rozwiązania wagowe. Przy wyborze wagi radzę upewnić się w następujących kwestiach:

- elektronika (unikamy tzw. "chińszczyzny),

- wykonanie fundamentu (najkorzystniej jest to zrobić we własnym zakresie),

- co wchodzi w skład zestawu (najlepiej poprosić producenta o pełną listę sprzętową, a następnie zaproponować zakup np. laptopa we własnym zakresie),

- czas realizacji (standardowo 14-21 dni),

- referencje.

Wagi osiowe (przejazdowe) - podsumowanie:

Są to wagi stacjonarne przeznaczone do wyznaczania nacisku osi na jezdnię oraz masy całkowitej ważonych pojazdów. Wymagają wykonania fundamentu (z odwodnieniem) oraz utwardzonego wypoziomowanego (max dopuszczalne odhyłki to 1-2%) podłoża na odcinku minimum 30 m (15m przed i 15 m za wagą). Dokładność ważenia (w zależności od producenta) 0,5-2%. Z wagi można korzystać w sposób dynamiczny (auto przejżdża przez wagę niezatrzymujac się) lub statycznie (auto zatrzymuje się na wadze każdą osią). Waga może być również wykorzystana jako pomost wagowy o nośności 10-15 ton, dokładności do 5 kg i wymiarach 3x0,8m co umożliwia ważenie np. palet. Najczęściej są stosowane w żwirowniach, kopalniach kruszywa, betoniarniach, gospodarstwach rolnych, elektrociepłowniach, zakładach komunalnych, firmach produkcyjnych, które dysponują własną flotą (do kontroli nacisku na osie).

Wagi najazdowe - podstawowe informacje:

Są to wagi wykonane najczęściej w formie platformy wagowej o wymiarach 18x3m (długość x szerokość), nośności 60 ton i dokładności 20 kg. Mogą być wykonane ze stali lub z betonu. Spotyka się wagi najazdowe w dwóch wersjach zagłębione w podłożu (waga znajduje się na poziomie podłoża) lub ponad podłożem. W pierwszym przypadku niezbędne jest przygotowanie terenu na odcinku minimum 50 m oraz wykonanie fundamentu. W drugim klient musi przygotować teren na długości ok 60 m oraz wykonać fundament i najazdy do wagi.

wagi najazdowe

Wagi najazdowe - zasada działania:

W zasadzie są to po prostu wagi platformowe (takie jak w sklepie) z tym, że większe. Auto wjeżdża na wagę, na mierniku wyświetla się wynik, który można wydrukować na drukakrce paragonów wagowych lub zapisać w komputerze.

Wagi najazdowe - koszty:

Waga najazdowa to w zależności od opcji koszt minimum 50 tysięcy złotych netto + koszty przygotowania terenu. Najczęściej cała inwestycja zamyka się na poziomie 70-100 tysięcy złotych.

Wagi najazdowe - podsumowanie:

Wagi te sprawdzają się przede wszystkim wszędzie tak gdzie liczy się dokładność. Mogą być również wykorzystywane w do ważenia produktów w obrocie handlowym.

Wagi podkładkowe - podstawowe informacje:

Wagi w formie dwóch platform ważących (podkładek) oraz terminala wagowego (najczęściej umieszczonego w walizce). Są to wagi mobilne, które mogą być wykorzystane do kontrolnego ważenia lub wyznaczania nacisku osi na jezdnię. Cechuje je przede wszystkim możliwość łatwego transportu i szybkiego montażu.

wagi podkładkowe

Wagi podkładkowe - zasada działania:

Zestaw wagowy składa się z dwóch podkładek (platform wagowych) oraz miernika wagowego. Podkładki mogą być umieszczone w specialnie przygotowanych zagłębieniach (dzięki czemu znajdują się na poziomiegruntu) lub wyposażone w specjalne maty stabilisujące o długości od kilku do kilkunastu metrów dzięki czemu pojazd może płynnie wjechać na "wagę". Zasada działania jest podobna jak w przypadku wagi osiowej. Dostępne są wersje dwie wersje: statyczna lub dynamiczna. Do ich poprawnego działanie niezbędny jest prostu, utwardzony odcinek o długości ok 30 m.

Wagi podkładkowe - koszty:

Koszt całego zestawu waha się od 16 do 30 tysięcy złotych. Jest on zależny od wymiarów platform ważących (im większe tym droższe), sposobu ważenia (dynamiczny lub statyczny), wersji odpowiednio z legalizacją lub bez legalizacji.

Wagi podkładkowe - podsumowanie:

Waga podkładkowe są wygodnym sposobem zważenia pojazdu, często koniecznym poza siedzibą firmy. Nie wymagają przygotowania terenu oraz instalacji. Są mobilne i ze względu na swe rozmiary łatwe w transporcie. Niestety na dłuższą metę ich dokładność pozostawia wiele do życzenia i oscyluje w granicach 2-5%.

WYNIKI

Cena netto

Przygotowanie terenu

Dokładność

Do rozliczeń handlowych

Czas realizacji
Waga osiowa 18-25 tys. zł TAK 0,03% NIE 14-21 dni
Waga najazdowa 50-80 tys. zł TAK 0,1-2% TAK 14-30 dni
Waga podkładkowa 16 - 30 tys. zł NIE 2-5% NIE 7 dni

Powyższe wyniki wskazują, że najlepszą wagą jest... No właśnie - odpowiedź na to pytanie jest trudna nawet opierając się na powyższej analizie. Trzeba pamiętać, że każda waga ma swoje zalety i wady. Np. korzystając z wagi osiowej nie możemy sprzedawać węgla, ale z kolei waga najazdowa nie odpowie nam na pytanie jaki nacisk wywiera oś na jezdnię. Jak sami widzicie podstawowym pytaniem jest: "jakie jest przeznaczenie wagi", a dopiero w dalszej kolejności zasadna jest dyskusja na temat zalet i wad czy to wagi osiowej czy najazdowej czy też podkładkowej.

---

Pozdrawiam,
Jakub Frątczak
wagielektroniczne.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl