sobota, 28 września 2013

Bądźmy nienaturalni - tak jest "lepiej"!

Bądźmy nienaturalni - tak jest "lepiej"!


Autor: 7-dni


GMO - Genetycznie Modyfikowane Organizmy - odwrotność naturalności.


GMO - genetycznie modyfikowane organizmy - wszczepiają lub usuwają geny u roślin. "Wszczepiają", czyli te zmiany w naturalny sposób nie zachodzą. To tak, jakby nam usuwano niektóre cechy, wtedy bylibyśmy nienaturalni!

Rośliny transgeniczne


To organizmy, którym wszczepia się geny innego organizmu, który należy do innego gatunku. Można to też porównać do tego, jakby nam wszczepiano coś od psa czy innego zwierzęcia, abyśmy byli "lepsi".

500px-GMOwektor

Pomyślmy co, by było gdybyśmy ugryźli "coś" z zewnątrz wyglądające jak pomidor, a w środku znaleźlibyśmy wnętrze kiwi.

gen%202

Wady i zalety


-

- w badaniach na zwierzętach karmionych żywnością z GMO, wykryto bezpłodność, uszkodzenie układu pokarmowego itd.

- zwierzęta same unikają żywności GMO, jeśli mają wybór.

- modyfikowane organizmy szkodzą środowisku przez ich nienaturalność.

- rolnicy używają coraz silniejszych pestycydów.

+

- zwiększenie ilości plonów na mniejszych polach uprawnych.

- niskie koszty upraw.

- tworzenie biopaliw.

- zmniejszenie głodu na świecie.

Czy wiesz, że?


Kukurydza - 88 %, soja - 94 % (karmi się nimi drób), bawełna i rzepak najczęściej poddawane są modyfikacją.

USA produkuje najwięcej organizmów modyfikowanych genetycznie.

Pierwsza zmodyfikowana żywność trafiła na rynek USA w 1994 roku.

Ustawa


Pod koniec 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która dopuszcza do rejestracji nasion GMO oraz zezwala na ich obrót.

Podsumowanie


A więc GMO może być dobre, jeżeli będziemy kontrolować to, bo ja na przykład nie chciałbym jeść roślin transgenicznych. Dlatego kontrolujmy to! Jeżeli nie chcesz jeść jedzenia z GMO, patrz się na naklejki z cyframi!

jak-poznac-gmo


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Siedem sposobów na piękne futerko królików

Siedem sposobów na piękne futerko królików


Autor: Adam Malczyk


We wszystkim w życiu najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Wystarczy jedno spojrzenie i już wszystko wiesz. Nic tak nie czaruje jak piękne i lśniące futerko królików. Jego blask przyćmiewa inne cechy. Świadczy o dobrej kondycji królików. Zatem warto zrobić coś dla poprawy jakości futerka królików. Oto siedem prostych sposobów.


1. Odpowiednie żywienie królików
Wprowadź do diety królika rośliny zawierające tłuszcz roślinny. Szczególnie polecane są nasiona słonecznika i siemienia lnianego.

2. Czystość w klatce
Zadbaj o czystość w klatce. Regularnie wymieniaj ściółkę, kiedy się zabrudzi lub przenieś króliki do klatek z ażurową podłogą.

3. Sposób zadawania paszy
Wynieś na zewnątrz klatki wszystkie urządzenia do zadawania paszy i pojenia. Nie bez znaczenia ma tutaj także wielkość karmidła. Jeśli jest zbyt duże, królik będzie rozgrzebywał z niego paszę. Powoduje to też dodatkowe straty.

4. Ilość zwierząt w klatce
Jeśli chcesz w przyszłości zaprezentować króliki na wystawie, dobrze jest je od samego początku trzymać w pojedynczej klatce. Ponieważ zwierzęta utrzymywane w grupie stale chcą wywalczyć sobie lepszą hierarchię w stadzie, toczone walki mogą uszkodzić lub trwale okaleczyć zwierzę.

5. Pora roku
Świetnie wiadomo, że najlepsze futerko króliki maja zimą. Wynika to z faktu przygotowywania się królika do tego trudnego okresu. Najgorsza jakość okrywy włosowej przypada zaś na pozostały okres. U młodych królików najlepsze futro (trochę niezależnie od pory roku) przypada na 8 miesiąc życia. Warto to zaplanować i przygotować sobie termin narodzin królików dokładnie na 8 miesięcy przed ważną wystawą.

6. Regularne wyczesywanie
Warto za pomocą specjalnej szczotki regularnie wyczesywać króliki. Co dzień, co tydzień, co dwa tygodnie ważne, żeby w regularnych odstępach czasu. Jednorazowy zabieg przed jakąś wystawą może mieć odwrotny skutek. Jeśli zwierzę będzie w okresie wylinki to twoje działania w tym momencie tylko pogorszą sytuację.

7. Pochodzenie królika
Warto, abyś pamiętał, że jakość futerka w dużej mierze jest cechą dziedziczną. Więc wybieraj i pozostawiaj do dalszej hodowli króliki o pięknym i lśniącym futerku.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Cechy dobrych pestycydów

Cechy dobrych pestycydów


Autor: Justyna Kruk


Nie każdy pestycyd jest dobry. Po przeczytaniu poniższego artykułu będzie się miało większą świadomość tego, na co warto zwracać uwagę podczas wybierania środków ochrony roślin.


Przed rolnikiem stoi duże wyzwanie. Aby mógł zbierać dorodne plony, które będą przynosiły mu zyski, najpierw musi zainwestować w Środki Ochrony Roślin, które będą w stanie w skuteczny sposób takie uprawiane rośliny chronić.

Często taka inwestycja jest kosztowna, ale jak najbardziej opłacalna. Nie ma takiej możliwości, aby zarobić na rolnictwie, jeśli nie będzie się inwestowało w środki ochrony roślin. Graniczyłoby to po prostu z cudem. Przy zakupie takich środków trzeba jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę. Dzięki temu, można będzie nabyć odpowiednie substancje, które w idealny sposób będą ochraniały rośliny i będą naprawdę skuteczne.

Przede wszystkim, wysoka toksyczność środków ochrony roślin jest jego głównym wyznacznikiem. W końcu ma się dzięki niemu wyplenić wszystkie szkodniki, jakie pojawiają się w obrębie rośliny. Słaby środek będzie działał jedynie powierzchownie. Warto zdecydować się na te silniejsze. W żadnym stopniu nie są one szkodliwe dla rośliny, gdyż mają działanie nastawione wyłącznie na zabijanie szkodników. A jak wiadomo, roślina uprawna dla takich substancji szkodnikiem bynajmniej nie jest.

Tak jak rośliny są trwałe dzięki temu, że się je nawozi i podlewa, tak również trwałe powinny być środki ochrony roślin. Jedno spryskanie rośliny pozwoli wytworzyć ochronę dla niej na cały sezon. Nie jest dobre powtarzanie takiej czynności zbyt często. Mogłoby to mieć szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

Wybranie trwałego środka pozwoli na pozbycie się insektów, grzybów i innych szkodników po jednym zastosowaniu substancji. Przy stosowaniu środków ochrony roślin należy pamiętać o ekologii. Warto kupować środki, które nie mają szkodliwego wpływu na środowisko i ulegają szybkiej biodegradacji. Minimalizuje to negatywne skutki, jakie oczywiście wiążą się z korzystaniem z takich środków.

Z taką wiedzą na temat pestycydów i ich cech, rolnik śmiało może udać się do sklepu i nabyć odpowiedni środek, dzięki któremu będzie mógł walczyć z insektami. Walka ta na pewno zostanie wygrana przez rolnika, jeśli z tyłu głowy będzie miał wyznaczniki, jakie powinny mieć dobre pestycydy.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pestycydy do ochrony roślin

Pestycydy do ochrony roślin


Autor: Justyna Kruk


Prawdziwy rolnik wie, że bez odpowiednich środków ochrony roślin nie da się zbierać dużych plonów. Poniższy tekst pozwoli zdecydować, czy lepsze są pestycydy naturalne, czy syntetyczne.


Rośliny w środowisku naturalnym narażone są na wiele zagrożeń. Przede wszystkim szkodliwe mogą być dla nich występujące w przyrodzie insekty, grzyby oraz chwasty. Te trzy grupy szkodników mogą wyrządzić prawdziwe spustoszenie wśród uprawianych przez rolnika roślin. Aby im przeciwdziałać, należy stosować Środki Ochrony Roślin. Dzięki nim walka z takimi szkodnikami nie będzie walką z wiatrakami. Będzie naprawdę skuteczna. Oczywiście, jeśli środki zostaną w prawidłowy sposób zastosowane.

Można wybrać dwa rodzaje pestycydów, jakie będziemy stosować do ochrony roślin. A mianowicie, możemy zdecydować się na pestycydy naturalne oraz syntetyczne. Oba te rodzaje pozwalają na ochronę roślin w bardzo dużym wymiarze.

Przyjrzyjmy się najpierw bliżej pestycydom naturalnym. Są to przede wszystkim takie substancje, które można czerpać z innych roślin, aby roślinom uprawnym można było na podstawie występujących w nich związków chemicznych wytworzyć naturalną ochronę. Ciągle prowadzone są badania nad tym, z jakich roślin możliwe jest czerpanie takich naturalnych substancji. Zespół międzynarodowych badaczy odkrył, że przełomem wśród naturalnych środków ochrony roślin może być chrzan i rzepak. Przede wszystkim związki chemiczne, jakie posiadają te rośliny, będą mogły pomóc w zwalczaniu szkodników i chwastów rozwijających się w ziemi. Dzięki temu można będzie stworzyć idealne pole do rozwoju roślin uprawnych.

Przechodząc już do pestycydów syntetycznych, to jest to nic innego jak wszystkie środki ochrony roślin, jakie można nabyć w sklepie i które zostały przygotowane przez specjalistów w tej dziedzinie. Do rolnika należy decyzja, z jakich form pestycydów woli korzystać.

Najczęściej rolnicy decydują się jednak na pestycydy syntetyczne. Są to środki dużo silniejsze i posiadające długofalowe działanie. Przez to rolnik ma pewność, że taka substancja po prostu zadziała i całego procesu nie będzie musiał powtarzać zbyt często.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Schładzalniki do mleka

Schładzalniki do mleka


Autor: miwa


Schładzalniki to naczynia służące do przechowywania oraz schładzania mleka. Ze względu na wydłużające się okresy odbioru mleka od rolników konieczne jest zastosowanie schładzalników w gospodarstwach.


Wymaga tego wstępna obróbka mleka. W ciągu dwóch godzin od zakończenia udoju mleko powinno być schłodzone do temperatury 6-8 stopni Celsjusza, a następnie do momentu odbioru przez producenta przechowywane w temperaturze 4-6 stopni Celsjusza.

Schładzalniki do mleka spełniają wymagania, jakie powinny spełniać wszystkie urządzenia chłodnicze mające zastosowanie w przechowywaniu mleka. Zbiorniki posiadają izolację wykonaną metodą spieniania bezpośredniego pianki poliuretanowej. Schładzalniki wyposażone są w agregaty chłodnicze pracujące na ekologiczny czynnik. Schładzalniki pracują w bezpośrednim systemie schładzania tzn. mleko schładzane jest bezpośrednio przez parowacz znajdujący się w dnie zbiornika. Wszystkie elementy schładzalników, które posiadają bezpośredni kontakt ze schładzanym produktem, są wykonane ze stali kwasoodpornej. Dostępne na rynku technologie pozwalają na precyzyjne dostosowanie urządzenia do specyfikacji produkcji mleka. Istnieje zatem możliwość odpowiedniego dobrania typu schładzalnika pod względem pojemności zbiornika, częstotliwości opróżniania, cech funkcjonalnych oraz nowoczesności wyposażenia obejmującego autoryzację wybranych zadań, w tym mycia i dezynfekcji, odzysku energii itp.

Schładzalniki zbiornikowe dzielą się na:

Otwarte

  • walcowe
  • wannowe

Zamknięte

  • cylindryczne
  • eliptyczne

Schładzalniki zbiornikowe charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji pracy i są odpowiednio zabezpieczone dzięki wymaganiom normowanym przez certyfikaty ISO, które obowiązują zarówno krajowych jak i zagranicznych producentów tych urządzeń. Wykonane są z blachy kwasoodpornej oraz termoizolacyjnej pianki poliuretanowej bądź też z innego materiału zabezpieczającego przed wymianą ciepła z otoczeniem. Otwarte schładzalniki zawierają także: mieszadło wolnoobrotowe, termostat elektroniczny lub elektromechaniczny oraz system utrzymania temperatury, przeciwdziałający zamarzaniu mleka. Schładzalnik powinien posiadać system umożliwiający podłączenie do instalacji jedno- lub trójfazowej.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.