czwartek, 22 października 2015

Jak leczyć biegunkę u cieląt?

Jak leczyć biegunkę u cieląt?


Autor: Artykuły Specjalne


Pomimo szybkiego rozwoju farmacji oraz ciągłego wzrostu wiedzy hodowców, biegunka cieląt to nadal jedna z głównych przyczyn strat ekonomicznych. Według niektórych danych czasem aż 70% cieląt do 3. tygodnia życia pada w wyniku ostrej biegunki. Dobrze zatem wiedzieć, co przyczynia się do powstania biegunki oraz jak ją leczyć.


Jakie są przyczyny i jak zapobiegać biegunkom u cieląt?


Biegunki u cieląt od zawsze stanowią duży problem hodowców bydła. Nieprawidłowości związane z konsystencją kału mogą być wynikiem nieodpowiedniego żywienia bądź infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Dla zdrowia cieląt istotne są także warunki utrzymania i poziom higieny. Do żywieniowych przyczyn występowania biegunek można zaliczyć: niewłaściwą temperaturę podawanego mleka lub preparatu mlekozastępczego, sposób jego podawania oraz dawkowanie. Jeśli chcemy uchronić cielaki przed tą nieprzyjemną chorobą, należy podawać im pokarm, który ma temperaturę 37-39oC. Najlepiej przy pomocy wiadra ze smoczkiem, które będzie zamocowane nad głową cielęcia. Trzeba również pamiętać o odpowiedniej ilości podawanego pokarmu. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w preparat, np. firmy Bentawet, który będzie działał osłonowo na przewód pokarmowy.


Jak zwalczać biegunkę cieląt?


Warunkiem ograniczenia strat jest przede wszystkim wczesne rozpoczęcie właściwego leczenia i prawidłowe dalsze postępowanie z chorym zwierzęciem. Pamiętajmy, że nie warto od razu sięgać po antybiotyki, tym bardziej, że przy większości biegunek nie są one wskazane. Kiedyś stosowano wyłącznie tradycyjne metody leczenia: podawano palony jęczmień, wywar z kory dębu lub inne napary roślinne. Są one niedrogie i w miarę skuteczne, jednak trudne w użyciu w większości hodowli. W chwili obecnej metody te są równie popularne, jednak dzięki gotowym mieszankom roślinnym i ziołowym, które można nabyć w sklepach, są znacznie łatwiejsze w użyciu. Żeby proces leczenia cieląt przebiegał prawidłowo, trzeba pamiętać również o uzupełnieniu strat wodno-elektrolitowych i zlikwidowaniu kwasicy. Głównymi składnikami doustnych płynów nawadniających są sód, dwuwęglany, glukoza, chlor oraz lotne kwasy tłuszczowe.


Jaki preparat na biegunkę wybrać?


Jeśli chcemy jak najszybciej wyeliminować biegunkę u cieląt, powinniśmy zainwestować w jak najlepszy preparat. Godna polecenia jest mieszanka paszowa uzupełniająca o właściwościach mineralno-resorbujących, z oznaczeniem "C", z firmy Bentawet. Jest to specjalnie dobrana mieszanka odpowiednio przetworzonych różnych glinek montmorylonitowych, kory dębu i ziela tymianku. W jelitach cielaka działa na zasadzie opatrunku, który wchłania nadmiar wody, bakterie i kwasy oraz dostarcza niezbędnych makro- i mikroelementów. Preparat ten spełnia wszystkie najważniejsze wymogi określone przez normy, a przy tym jest niedrogi. Co najważniejsze - jest bezantybiotykowy i dostępny bez recepty. Można go zatem stosować bez konsultacji z lekarzem.


Każdy hodowca musi być świadomy, że przewlekła biegunka powoduje osłabienie organizmu. W wyniku tego cielę jest bardziej podatne na inne choroby. Dlatego bardzo ważne jest, aby od razu zareagować na pierwsze objawy świadczące o biegunce. Najlepiej od samego początku stosować preparaty osłonowe, które zminimalizują ryzyko wystąpienia biegunki.


Praktyczna i dobra wiedza w sieci - Artelis.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.