sobota, 27 listopada 2010

Kurczęta w chowie przydomowym jako źródło pozyskania zdrowej żywności

Kurczęta w chowie przydomowym jako źródło pozyskania zdrowej żywności.


Autorem artykułu jest Andrzej Drozd




W artykulę postaram się wykazać, że chów przydomowy kurek i kurcząt może być atrakcyjną formą pozyskania zdrowej żywności oraz okazją do posiadania atrakcyjnej hodowli przydomowej.
Moje wieloletnie obserwacje rynku kurcząt odchowanych w Polsce pokazują różnorodność gospodarstw domowych prowadzących chów przydomowych kurcząt. Najczęściej chów przydomowy kurek i kurcząt prowadzą rolnicy, działkowcy oraz osoby mieszkające poza miastem niezwiązane zawodowo z rolnictwem.

Jajko od początku ludzkości traktowane było jako cenny składnik diety człowieka. Przeznaczenie jajka do zapewnienia ochrony i wyżywienia rozwijającego się pisklaka w naturalny sposób gwarantowało jego wysoką wartość odżywczą. Jajko zawiera cenne białka, karotenoidy (odpowiedzialne za wybarwienie żółtka) i cenne kwasy tłuszczowe w optymalnych proporcjach. Niedocenianym składnikiem jajka jest białko zawierające wyjątkową substancję antybakteryjną o nazwie lizozym stosowaną szczególnie w leczeniu noworodków.

Niestety nie każde jajko posiada tak wyjątkowe właściwości. Uwarunkowania produkcji przemysłowej powodują, że jajko kupowane w sklepie często nie spełnia naszych konsumenckich oczekiwań. Poniżej opiszę kilka typowych mankamentów jajek z produkcji przemysłowej:

- nienaturalne lub zmieniające się wybarwienie żółtka w czasie smażenia lub gotowania spowodowane dodaniem syntetycznych barwników do mieszanki paszowej o niskim poziomie naturalnych karotenoidów (syntetyczne barwniki zawarte w treści jajka są toksyczne dla człowieka potwierdza to zakaz ich stosowania w niektórych krajach w tym kilku stanach USA)
- w świeżym jajku występujące wodniste białko jest objawem złego wchłaniania składników pokarmowych i niskiej wartości odżywczej jajka, spowodowane jest infekcją bakteryjną w jelitach lub typowym dla chowu klatkowego dysfunkcją wątroby
- nieprzyjemny zapach treści świeżego jajka spowodowany może być: użyciem niewłaściwych surowców do mieszanki paszowej np. makuch rzepakowy daje rybi zapach jajka, dysfunkcją wątroby prowadzącą do zaburzenia wchłaniania, pozostałościami niektórych substancji leczniczych powodujących również uczulenia szczególnie u dzieci i osób starszych.

W przeciwieństwie do chowu przemysłowego kurczęta i kurki w chowie przydomowym gwarantują pozyskanie jajek o najwyższej wartości odżywczej oraz wyjątkowym smaku. Kurki i kurczęta poprzez swój wygląd i zachowanie stanowią również atrakcję dla dzieci i dorosłych oraz stanowią ozdobę naszego podwórka. Młode kurczęta odchowane przygotowane do dalszego chowu przydomowego można nabyć w wyspecjalizowanych hodowlach na terenie całej Polski.

W następnym artykule postaram się szczegółowo opisać zasady i metody chowu przydomowego kurek i kurcząt. Z podstawowym zasadami chowu kurek można zapoznać się na naszej stronie.
---

Andrzej Drozd
www.kurkiodchowane.info



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Świetny i pomocny artykuł. Dodaję też to http://www.opcja.vot.pl/?p=744 - także dotyczy po części tego tematu to może się przydać.

    OdpowiedzUsuń