piątek, 15 lipca 2011

Koparki gąsienicowe i koparki kołowe - grunt to właściwy grunt

Koparki gąsienicowe i koparki kołowe - grunt to właściwy grunt

Autorem artykułu jest Efemeryczna Hybryda



Koparki gąsienicowe czy koparki kołowe? Często pojawia się pytanie - które są lepsze? Które bardziej opłaca się kupić? Kto jednak liczy na prostą odpowiedź, srodze się zawiedzie. Zarówno jedne jak i drugie mają swoje wady i zalety, które sprawiają, że sprawdzają się w innych warunkach i przeznaczone są do innych zadań.

Koparki gąsienicowe – wąska specjalizacja

Koparki gąsienicowe są bardziej zróżnicowane, niż koparki kołowe. Konstrukcja zawieszenia oparta na gąsienicach może być stosowana zarówno w minikoparkach o wadze nie przekraczającej 1 tony, jak i w kolosach ważących ton kilkaset. Koparki gąsienicowe mogą być używane niemal w każdym terenie – na gruncie grząskim i twardym, na piasku i błocie, nie straszne im dziury i rowy. Mini-koparki gąsienicowe stosowane we wnętrzach pomieszczeń, posiadły nawet zdolność „wchodzenia” po schodach. To, co w trudnym terenie jest zaletą, wpływa negatywnie na mobilność koparki. Koparki gąsienicowe nie mogą niestety poruszać się po zwykłych drogach, a z jednego placu budowy na drugi muszą być przewożone, co wydłuża czas i koszty pracy.

Koparki kołowe – uniwersalność i mobilność

Koparki kołowe, ze względu na mniejszą wagę i rozmiary, charakteryzują się większą zwinnością i szybkością, niż koparki gąsienicowe. Napęd kołowy sprawia, że koparki takie poruszają się szybciej nie tylko na placu budowy, ale i samodzielnie mogą podróżować po drogach publicznych. Koparki kołowe często wykorzystywane są w miastach, zwłaszcza przy robotach drogowych, oraz wszędzie tam, gdzie teren nie jest zbyt trudny, a liczy się uniwersalność i ekonomia. Koparki kołowe wszak są tańsze w eksploatacji, niż duże koparki gąsienicowe, a mnogość wyposażenia dodatkowego sprawia, że wcale nie muszą się ograniczać tylko do samego kopania.

---

Mascus.pl - sprzęt rolniczy i budowlany (koparki kołowe i Koparki gąsienicowe)


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

8 komentarzy:

  1. W Polskim rolnictwie bardzo popularne są kopaczki do ziemniaków jednorzędowe np Akpil Bulwa 1 lub Bulwa 2 (kopaczka ziemniaczana dwurzędowa). Powyższe modele kopaczek są kopaczami ciąganymi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli jesteś producentem, lub bezpośrednim przedstawicielem, sprzedam twój produkt na Bazarze Rolnym http://nowoczesnafarma.pl/Bazar-Rolny.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Koparki kołowe są uniwersalne, ale nie poradzą sobie tam gdzie poradzą sobie gąsienicowe. Z kolei gasienicowe sobie poradzą wszędzie, ale niestety trzeba je transportować.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli nie używa się koparki non stop, to często taniej wychodzi wynająć od firmy posiadającej takie usługi, niż kupować własną. Trzeba tylko sobie dobrze przekalkulować, co się bardziej opłaci. A jeśli już trzeba kupić, to wybiera się taką, która lepiej spełnia założenia pracy, którą będzie wykonywać. Równie dobrze można zapytać, czy kupić koparkę czy ciężarówkę – jedno i drugie ma inne zastosowanie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wiecie gdzie znajdę łańcuch rolkowy?

    EDIT: ok juz mam, np tutaj: http://www.kahipolska.pl

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawe wyjaśnienia i przydatne porady w kwestii wykorzystania ciężkiego sprzętu, jak widać również pomocnych w działaniach rolniczych. Konkretnie rozpisane różnice między typami koparek :) Pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń
  7. Koparki to bardzo dobre maszyny zarówno budowlane jak i rolnicze. Niestety ja w swojej bardzo często musiałem wymieniać części, ponieważ szybko się zużywały. Fakt że nie były jakoś mocno drogie i wiadomo, że wszystko się zużywa. Jednak było to trochę uciążliwe.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wybór między tymi rodzajami koparek trzeba podjąć w zależności od tego jaka maszyna jest potrzebna w danej firmie i jakie będzie miała zastosowanie. Warto też przemyśleć czy bardziej opłacalny będzie zakup maszyny czy jej wynajem.

    OdpowiedzUsuń