wtorek, 25 grudnia 2018

Przygotuj swój ciągnik na zimę!

Przygotuj swój ciągnik na zimę!


Autor: Sebastian Okoń


Zima to czas przestoju dla wszelkich maszyn rolniczych, które zakończyły swój sezon jesienią. Taki odpoczynek dla ciągników może być jednak szkodliwy, dlatego warto odpowiednio go przygotować.


Od wiosny, aż po jesień, ciągniki bardzo dużo pracują, by ostatecznie zapaść w sen zimowy na kilka miesięcy. Jest to doskonały moment na zrobienie porządnego przeglądu wszystkich maszyn oraz przygotowanie ich na „wygodny” odpoczynek.

Woda – wróg dla ciągnika

Ciągnik może być używany praktycznie cały rok. Zimą świetnie się sprawdza jako pług, a wiosną latem i jesienią dba o pola. Jeśli już przychodzi moment, kiedy nasza maszyna będzie mogła trochę więcej odpocząć, nie oznacza to tego samego dla nas. Wymiana płynów na zimowe, nawet jeśli ciągnik będzie nieużywany jest podstawą. Jeśli zaniedbasz jakiekolwiek płyny, może się to zemścić w postaci awarii. Warto więc przypomnieć, jak dbać o ciągniki by godnie przeżyły zimę.

Żelazna zasada jest jedna – ciągnik nie lubi wody! Jej nawet najmniejsze ilości w układzie chłodzenia w połączeniu z minusową temperaturą skutkują poważnymi awariami unieruchamiającymi ciągnik. Jej temu zapobiec? Odpowiedź jest jedna – płyn chłodzący. Dobry płyn wlany do układu chłodzącego ciągnika już jesienią może skutecznie uratować go przed problemami wynikającymi ze strony pozostałości wody. Istotne jest również, że nawet najlepszy koncentrat płynu chłodzącego należy mieszać tylko i wyłącznie z wodą zdemineralizowaną.

Rozruszaj silnik

Paliwo znajdujące się w zbiorniku i układzie wtryskowym. Do pozostałego „letniego” paliwa, dolej uszlachetniającego preparatu oraz długotrwale przepal silnik. W paliwie niedostosowanym do warunków, wytrącają się parafinowe złogi, które skutecznie zapychają filtry paliwa i układ wtryskowy. Twój silnik hydrauliczny również Ci podziękuje.

Wyjmij akumulator

Bardzo istotne jest również wyciągnięcie akumulatora. Warto schować go na zimowy okres w ciepłe miejsce. Często jednak może się okazać, że elektroniczne układy sterowania w nowych konstrukcjach mogą nie być do tego przystosowane i wymagają ciągłego, stabilnego zasilania. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak schować ciągnik do garażu i w taki sposób przeczekać zimę. Odpowiednio zabezpieczony ciągnik da nam wymierne korzyści w przyszłym sezonie, kiedy nie będziemy musieli wymieniać zepsutych części na nowe.


Potrzebujesz wymienić silnik hydrauliczny na nowy? Sprawdź sklep Mizar.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

33 komentarze:

 1. świetny wpis, konserwacja i przygotowanie maszyn rolniczych na zimę to podstawa. Im bardziej dba się o sprzęt tym dłużej będzie nam służył!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wartościowy wpis. Z pewnością pomoże każdemu świeżo upieczonemu rolnikowi. Przygotowując się na jesień i zimę warto też pamiętać o dobrej jakości folii do kiszonki i paru innych sprawach, ale czekam na wpisy na ten temat. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy artykuł. Jest szansa na podobny w temacie jak przygotować traktor do sezonu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatne porady, z akumulatorem prawda, raz tego boleśnie doświadczyłęm przez własną nieuwagę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super artykuł i przydatne porady które trzeba stosować. Nie raz się o tym przekonałem. Będzie wpis na temat rozpoczęcia sezonu?

  OdpowiedzUsuń
 6. Też stosuję się do tych zasad. Zapraszam do mnie - wyjaśniam, jak przygotować ciągnik do sezonu letniego:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki bardzo za ten artykuł. Ja mam odwieczny problem z akumulatorami w moim ursusie.

  OdpowiedzUsuń
 8. No o kilku rzeczach nie wiedziałem, chociaż użytkuję swoj już od dawna.

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie to jakby nie było bardzo podstawowe informacje, ale na pewno przydatne, szczególnie jeśli komuś zdarzy sie o czymś z tej listy zapomnieć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super artykuł, zawłaszna porady z odpalaniem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny wpis! Zgadzam się, temat wyczerpany w 100%

  OdpowiedzUsuń
 12. Sprawdzone i najlepsze ciągniki są na https://www.farm-market.eu/, mają tam super wybór :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny wpis! Dla mnie to są rzeczy oczywiste, których uczono mnie już na samym początku, jednak całkiem możliwe, że znajdzie się ktoś, kto o takich kwestiach nie ma pojęcia. Swoją drogą, to ostatnio stosuję środki ochrony roślin od CHEMIROL i muszę powiedzieć, że jestem nimi bardzo pozytwnie zaskoczony.

  OdpowiedzUsuń
 14. U mnie ciągnik jest gotowy do pracy cały rok tak na prawdę :). Zastanawiam się teraz nad tym aby w przyszłym roku zasiać na polach pszenicę. Może ktoś z was podpowie mi która z tych odmian https://www.syngenta.pl/uprawy/zboza/pszenica-ozima będzie najlepsza do dużego wysiewu?

  OdpowiedzUsuń
 15. Podpowiecie mi jakie środki ochrony roślin sprawdzają się najlepiej? Mam obecnie na oku kilka propozycji z https://www.syngenta.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy i nie wiem, którą wybrać. Słyszałem, że ta marka cieszy się ogromną popularnością.

  OdpowiedzUsuń
 16. Przydane porady dla rolników. To naprawdę jest ważne.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo trafne spostrzeżenia, o których niestety nie każdy pamięta. Podobnie sprawa wygląda na wiosnę i również należy zadbać o to, żeby wszystkie części nadawały się do użycia po takim przestoju. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajny artykuł, który pokazuje nam dużą prawdę, o której zapomina się.

  OdpowiedzUsuń
 19. Pszenica nie reaguje dobrze na nawożenie obornikiem wówczas utrudnione jest przygotowanie roli pod siew. Jeżeli gleba jest bardzo kwaśna, należy stosować wapno węglanowe lub tlenkowe na ścierń. Polecam tez zajrzeć na stronę https://www.syngenta.pl/uprawy/zboza/pszenica-ozima aby dowiedzieć się nieco więcej.

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam pytanie odnośnie nawozów. Szukam aktualnie dostawcy bo jestem dosyć początkująca. Czy macie coś do polecenia? Dosyć sporo słyszałam o : producent nawozów Macie jakieś doświadczenia? Możecie polecić? Opinie ma dobre.

  OdpowiedzUsuń
 21. Przydatne porady, szczególnie dla młodych rolników. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. U mnie ciągnik zimą będzie wykonywał kilka prac remontowo budowlanych. Dlatego potrzebna mi była najaśnica led, żeby móc sprawnie pracować, kiedy dzień tak szybko się kończy. Naprawiliśmy już całą stodołę, ale jeszcze trochę pracy przed nami

  OdpowiedzUsuń
 23. Interesujący artykuł. Cenne i przydatne informacje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. A my polecamy www.hydro-crane.pl - jedna z najlepszych firm dystrybujących roatatory.

  OdpowiedzUsuń
 25. Dobrze napisane! O maszyny należy dbać, żeby uniknąć niepotrzebnych awarii.

  OdpowiedzUsuń
 26. Nie tylko ciągnik trzeba przygotować na zimę. Warto również wybrać odpowiednie zabiegi ochronne dla zbóż ozimych. Szczegółowe informacje na ten temat możecie znaleźć w artykule https://kawalerka.net/jakich-zabiegow-ochronnych-wymagaja-zboza-ozime-wiosna/.

  OdpowiedzUsuń
 27. ja ostatnio swój ciągnik naprawiałem, bo nie chciał działać i padł tuż przed końcem sezonu. Na szczęście mechanik wymienił mi koła pasowe i wszystko śmigało.

  OdpowiedzUsuń
 28. pamiętajcie o tym, by nie zabierać się za naprawy bez odpowiedniego wyposażenia, hurtownia bhp w Szczecinie powinna mieć dla was dobre ubrania, buty i rękawice, czy inne środki ochrony osobistej, tak byście byli bezpieczni podczas napraw i nie zabrudzili sobie ubrania

  OdpowiedzUsuń
 29. To jest calkiem przyzwoity artykul opisujacy realia potrzebne do zapewnienia ciagnikowi sprawnosci przez dlugi okres czasu. Swietna sprawa!

  OdpowiedzUsuń
 30. Pamiętajmy również o wymyciu maszyny przed dłuższym postojem oraz o zabezpieczeniu jej przed wpływem wilgoci oraz soli. Pozwoli nam to na uniknięcie ognisk korozji oraz zabezpieczy elementy lakierowane, gumowe jak i mikrostyki. A co najważniejsze przedłuży to jej żywotność i pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek podczas kolejnego rozruchu.

  OdpowiedzUsuń
 31. Ciekawy wpis muszę przyznać. Bardzo przydatne informacje.

  OdpowiedzUsuń