wtorek, 25 grudnia 2018

Przygotuj swój ciągnik na zimę!

Przygotuj swój ciągnik na zimę!


Autor: Sebastian Okoń


Zima to czas przestoju dla wszelkich maszyn rolniczych, które zakończyły swój sezon jesienią. Taki odpoczynek dla ciągników może być jednak szkodliwy, dlatego warto odpowiednio go przygotować.


Od wiosny, aż po jesień, ciągniki bardzo dużo pracują, by ostatecznie zapaść w sen zimowy na kilka miesięcy. Jest to doskonały moment na zrobienie porządnego przeglądu wszystkich maszyn oraz przygotowanie ich na „wygodny” odpoczynek.

Woda – wróg dla ciągnika

Ciągnik może być używany praktycznie cały rok. Zimą świetnie się sprawdza jako pług, a wiosną latem i jesienią dba o pola. Jeśli już przychodzi moment, kiedy nasza maszyna będzie mogła trochę więcej odpocząć, nie oznacza to tego samego dla nas. Wymiana płynów na zimowe, nawet jeśli ciągnik będzie nieużywany jest podstawą. Jeśli zaniedbasz jakiekolwiek płyny, może się to zemścić w postaci awarii. Warto więc przypomnieć, jak dbać o ciągniki by godnie przeżyły zimę.

Żelazna zasada jest jedna – ciągnik nie lubi wody! Jej nawet najmniejsze ilości w układzie chłodzenia w połączeniu z minusową temperaturą skutkują poważnymi awariami unieruchamiającymi ciągnik. Jej temu zapobiec? Odpowiedź jest jedna – płyn chłodzący. Dobry płyn wlany do układu chłodzącego ciągnika już jesienią może skutecznie uratować go przed problemami wynikającymi ze strony pozostałości wody. Istotne jest również, że nawet najlepszy koncentrat płynu chłodzącego należy mieszać tylko i wyłącznie z wodą zdemineralizowaną.

Rozruszaj silnik

Paliwo znajdujące się w zbiorniku i układzie wtryskowym. Do pozostałego „letniego” paliwa, dolej uszlachetniającego preparatu oraz długotrwale przepal silnik. W paliwie niedostosowanym do warunków, wytrącają się parafinowe złogi, które skutecznie zapychają filtry paliwa i układ wtryskowy. Twój silnik hydrauliczny również Ci podziękuje.

Wyjmij akumulator

Bardzo istotne jest również wyciągnięcie akumulatora. Warto schować go na zimowy okres w ciepłe miejsce. Często jednak może się okazać, że elektroniczne układy sterowania w nowych konstrukcjach mogą nie być do tego przystosowane i wymagają ciągłego, stabilnego zasilania. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak schować ciągnik do garażu i w taki sposób przeczekać zimę. Odpowiednio zabezpieczony ciągnik da nam wymierne korzyści w przyszłym sezonie, kiedy nie będziemy musieli wymieniać zepsutych części na nowe.


Potrzebujesz wymienić silnik hydrauliczny na nowy? Sprawdź sklep Mizar.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

13 komentarzy:

 1. świetny wpis, konserwacja i przygotowanie maszyn rolniczych na zimę to podstawa. Im bardziej dba się o sprzęt tym dłużej będzie nam służył!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wartościowy wpis. Z pewnością pomoże każdemu świeżo upieczonemu rolnikowi. Przygotowując się na jesień i zimę warto też pamiętać o dobrej jakości folii do kiszonki i paru innych sprawach, ale czekam na wpisy na ten temat. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy artykuł. Jest szansa na podobny w temacie jak przygotować traktor do sezonu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatne porady, z akumulatorem prawda, raz tego boleśnie doświadczyłęm przez własną nieuwagę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super artykuł i przydatne porady które trzeba stosować. Nie raz się o tym przekonałem. Będzie wpis na temat rozpoczęcia sezonu?

  OdpowiedzUsuń
 6. Też stosuję się do tych zasad. Zapraszam do mnie - wyjaśniam, jak przygotować ciągnik do sezonu letniego:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki bardzo za ten artykuł. Ja mam odwieczny problem z akumulatorami w moim ursusie.

  OdpowiedzUsuń
 8. No o kilku rzeczach nie wiedziałem, chociaż użytkuję swoj już od dawna.

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie to jakby nie było bardzo podstawowe informacje, ale na pewno przydatne, szczególnie jeśli komuś zdarzy sie o czymś z tej listy zapomnieć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super artykuł, zawłaszna porady z odpalaniem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny wpis! Zgadzam się, temat wyczerpany w 100%

  OdpowiedzUsuń
 12. Sprawdzone i najlepsze ciągniki są na https://www.farm-market.eu/, mają tam super wybór :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny wpis! Dla mnie to są rzeczy oczywiste, których uczono mnie już na samym początku, jednak całkiem możliwe, że znajdzie się ktoś, kto o takich kwestiach nie ma pojęcia. Swoją drogą, to ostatnio stosuję środki ochrony roślin od CHEMIROL i muszę powiedzieć, że jestem nimi bardzo pozytwnie zaskoczony.

  OdpowiedzUsuń