sobota, 28 czerwca 2014

Biotechnologia w rolnictwie polskim, czyli o GMO w naszym kraju.

Biotechnologia w rolnictwie polskim, czyli o GMO w naszym kraju.


Autor: kornpp


GMO, czyli organizmy modyfikowane genetycznie, stanowią rośliny, którym zmieniono genom za pomocą inżynierii genetycznej, aby uzyskać nowe cechy fizjologiczne. Wprowadzenie do uprawy roślin, które zostały ulepszone, dzięki takiej modyfikacji, uznano w światowym oraz polskim rolnictwie.


GMO Statystyki

Po razy pierwszy Żywność GMO dostępna była na świecie około 10 lat temu. Od tego czasu żywność genetycznie modyfikowana spożywana jest już na wszystkich kontynentach, a powierzchnia upraw modyfikowanych genetycznie wzrasta średnio o 10 – 20 % rocznie. Wiadomo, iż 8,5 milionów rolników z 21 krajów dostrzegło płynące korzyści z GMO. Kraje, które zdecydowały się na wykorzystanie biotechnologii rolniczej to m.im. Czechy, Niemcy, Francja czy Portugalia. Badania naukowe, dotyczące żywności modyfikowanej genetycznie wprowadziły również pozostałe kraje Unii Europejskiej.

GMO w Polsce

Żywność modyfikowana genetycznie jest wprowadzona do obrotu w naszym kraju z godnie z procedurą, która określona została w Rozporządzeniu nr 1829/2003 w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy. Jednak, aby zachować wszelkie procedury i by było to w pełni zgodne z prawem należy najpierw złożyć wniosek do właściwego urzędu, czyli Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

GMO szansa czy zagrożenie?

Opinie o GMO są różne. Jedne z nich są całkowicie przeciwne żywności modyfikowanej genetycznie, zaś inne kategorycznie ja wspierają. Prawda dotycząca zalet żywności, wyprodukowanej w opisywany sposób jest następująca:

  • Warzywa z podwyższoną zawartością witamin oraz białka.

  • Oleje roślinne zdrowsze.

  • Większa zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3.

  • Mniejsza zawartość toksyn pochodzenia grzybowego.

  • Zwiększona zawartość witaminy A w ryżu.

  • Pomidory posiadające właściwości zapobiegające chorobom nowotworowym.

  • Usuwanie efektów alergizujących.

Stosunek rolników – agrobiotechnologia statystyki

Agrobiotechnologia oraz uprawy roślin GM, jak już wcześniej wspomniano to temat kontrowersyjny. Dzięki przeprowadzeniu wśród rolników badań można informacje na ten temat podsumować w następujący sposób:

  • Według 65% respondentów, ich gospodarstwo mogłoby być bardziej opłacalne, dzięki zastosowaniu odmian GM.

  • 70% respondentów postanowiłoby wysiać na swoim polu odmianę kukurydzy GM, która odporna jest na omacnicę prosowiankę.

  • Według 84% pytanych rolnik powinien mieć swobodę wyboru technologii uprawy roślin.

  • 90% chciałoby stosować nowoczesną technologię uprawy.

Wielu pytanych rolników widzi korzyści, które płyną z upraw GM, w tym niższe koszty produkcji, wyższe plony, zwiększona odporność roślin, lepszą jakość plonów oraz zmniejszoną potrzebę użycia oprysków.


Więcej informacji na stronie: http://www.gbepolska.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz