sobota, 23 stycznia 2016

Technologia w rolnictwie

Technologia w rolnictwie


Autor: Kamil Lewynsky


W wieku XX i XXI odnotowano najszybszy postęp technologii. W każdej dziedzinie można było zaobserwować gigantyczne zmiany. Rozwinęła się kultura, komunikacja, transport oraz rozrywka. Dzięki temu nasze życie stało się prostsze i ciekawsze. Możemy zwiedzać miejsca, nie ruszając się z własnej kanapy.


Nauka nie zapomniała także o rolnictwie. W tej sferze także doszło do wielkich zmian. Wiele portali informacyjnych każdego dnia podaje aktualności rolnicze, z których możemy wyczytać nowości z tej dziedzinie. W dzisiejszych czasach maszyny już prawie całkowicie wyparły pracę ludzkich rąk. Jeszcze sto lat temu rolnik pracował sam. Narzędzia, jakimi wtedy się posługiwał, były zaledwie pomocą. Jednak, żeby one mogły działać, rolnik musiał użyć siły swoich mięśni. Sierp, kosa czy cep były tylko pomocą i wymagały użycia siły. Dzisiaj maszyny zastąpiły ludzki wysiłek. Niepotrzebne do pracy są już także zwierzęta, które zostały zamienione na m.in. traktory.

W naszych czasach dysponujemy maszynami, które nawet pięćdziesiąt lat temu nikomu się nie śniły. Dzisiaj ciężko byłoby wyobrazić sobie wieś bez kombajnów, siewników czy sadzarek. Jednak dawniej ludzie radzili sobie bez tych urządzeń. Mimo wszystko dzięki nim oszczędzamy nie tylko własną siłę, ale i czas. Współcześnie nasza praca przy pomocy kombajnu czy młockarni będzie o wiele krótsza, sprawniejsza i efektywniejsza, niż dawniej, kiedy to rolnicy musieli radzić sobie pracując z cepem.

Każdego dnia na rynek wchodzą urządzenia lepsze i nowocześniejsze, z którymi praca jest jeszcze szybsza, efektywniejsza i wymaga od nas jeszcze mniej wysiłku. Na ilość nowoczesnego sprzętu w sprzedaży nie można narzekać. Jedynym problemem w tej sytuacji może okazać się brak wolnych środków na unowocześnienie naszego gospodarstwa rolnego. Warto wtedy pamiętać o ofercie Unii Europejskiej czy ministerstwa, które proponuje dotacje dla rolników i różnego rodzaju świadczenia, które pomogą nam rozwijać swoją działalności i usprawniać pracę.

Na pewno warto śledzić postęp na rynku maszyn rolniczych, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami i najnowszymi odkryciami. Nie zapominajmy także o nowościach dotyczących sposobów uprawy roli czy hodowli zwierząt. Możemy je poznać nie tylko w Internecie czy prasie. Regularnie organizowane są targi poświęcone rolnictwie. Prezentowane są na nich wszelkie innowacje i ciekawostki z branży. Można tam spotkać także wiele ciekawych osób.


https://www.agrofakt.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

5 komentarzy:

  1. Dokładnie, gdyby nie technologia rolnictwo byłoby zdecydowanie mniej wydajne. Sam mam dużo do czynienia i widzę, że rolnikom pracuje się zdecydowanie lepiej, lecz mimo wszystko praca rolnika jest bardzo ciężka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiednie przepisy uregulowały w pewnie sposób wyposażenie ferm drobiu, w tej chwili kury siedzą w klatach...czy to jednak jest lepsze? ja wciąz mam wątpliwości, Z jednej strony rozumiem unowoczesnienie, usprawnienie, ale z drugiej- pamiętam kiedy kury biegaly po podwórku u sasiadów i znosily jajka w kurniku...

      Usuń
  2. A to akurat prawda. Możemy być wdzięczni za to jak bardzo technologie ułatwiają nam pracę. Muszę przyznać jednak, że też spore ułatwienie przynoszą wszlekie agencje np. Agencja Nasienna z Leszna. Można dzięki nim spotkać kogos, kto uprawia takie rośliny jak Ty, zwlaszcza jeśli zajmujesz się uprawą chronioną!

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdecydowanie widać na Polskich polach, że rolnictwo się rozwinęło. Coraz więcej rolników posiada nowe maszyny przez co gospodarstwa stają się bardziej wydajne.

    OdpowiedzUsuń
  4. www.hydro-care.pl ma w ofercie świetne wyciągarki. Nie wierzysz? Sprawdź już teraz.

    OdpowiedzUsuń