poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Rodzaje adiuwantów i ich skuteczność

Rodzaje adiuwantów i ich skuteczność


Autor: Artelis - Artykuły Specjalne


Stosowanie zabiegów chroniących rośliny nie daje stuprocentowej gwarancji skuteczności. Tak naprawdę jest ona zależna od wielu czynników. Istotna jest nie tylko częstotliwość aplikowania specjalistycznych preparatów, ale również jakość wody czy odpowiednie warunki pogodowe.


Dodatkowo z liści wielu roślin, zwłaszcza tych pokrytych nalotem woskowym, ciecz robocza łatwo spływa i ostatecznie wchłaniają się tylko niewielkie jej ilości. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które skutecznie podnoszą jakość zabiegów, nawet przy występowaniu wszystkich wymienionych wcześniej czynników. Z pomocą przychodzą nowoczesne środki zwane adiuwantami, wspomagające działanie substancji zawartych w preparatach oraz podnoszące odporność roślin. Na zachodzie Europy to produkty cieszące się ogromną popularnością, w Polsce zdobywają zainteresowanie coraz większej liczby osób.

Co to jest adiuwant?

Słowo "adiuwant" pochodzi z łaciny i oznacza "pomagać", "wspierać". Adiuwanty to zatem substancje pomocnicze, modyfikujące właściwości sporządzonej wraz z nimi cieczy roboczej. Do ich zadań należy m.in. zapobieganie przesiąkaniu roztworu z wierzchniej warstwy gleby do jej wnętrza, ułatwianie mieszania kilku preparatów wzbogaconych o różne substancje czynne oraz poprawianie przenikania substancji czynnych w głąb roślin. - Adiuwanty najczęściej wykorzystuje się przy stosowaniu herbicydów. Skutecznie wspomagają również działanie innych środków ochrony roślin, m.in. fungicydów i insektycydów. Zalety ich stosowania to nie tylko zwiększenie skuteczności zabiegów, ale również obniżenie ich kosztów. Dzieje się tak, ponieważ przy stosowaniu adiuwantów zmniejsza się dawka zastosowanego herbicydu czy fungicydu, co przekłada się na mniejszą cenę, przy zachowaniu pożądanego efektu - tłumaczy specjalista firmy Biostyma, specjalizującej się m.in. w sprzedaży różnego rodzaju adiuwantów.

Rodzaje

Z uwagi na sposób działania można podzielić adiuwanty na dwa podstawowe typy. Jednym z nich są środki aktywujące - w tej grupie wyróżnia się dwa rodzaje substancji. Do pierwszego zalicza się substancje powierzchniowo czynne, które zwiększają pokrycie substancji czynnej na liściach. To z kolei prowadzi do lepszego wnikania preparatów w tkanki roślin. Wśród adiuwantów aktywnych wyróżnia się też oleje roślinne i mineralne oraz ich estry. Te prowadzą do lepszego rozpuszczania się substancji, co zwiększa skuteczność ich działania. Do drugiego typu adiuwantów można zaliczyć produkty modyfikujące, które ograniczają pienienie się i spływanie substancji roboczej. Dodatkowo ich stosowanie zapobiega rdzewieniu metalowych części urządzenia opryskującego. To - wbrew pozorom - bardzo częsty problem, występujący przy stosowaniu niektórych probiotyków roślinnych oraz innych substancji bogatych w mikroorganizmy czy bakterie. To tylko podstawowa klasyfikacja adiuwantów. Można je dzielić dalej na surfaktanty, wspomagacze olejowe czy adiuwanty mineralne albo wspomagacze wielokomponentowe, zawierające w składzie kilka składników, oraz wiele innych.

Skuteczność

Adiuwanty mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci drudzy są przekonani, że sam oprysk wystarczy. Pozostali twierdzą, że wydajność i skuteczność działania samych środków często pozostawia wiele do życzenia i właśnie dodawanie adiuwanta podnosi ich jakość. Jak jest naprawdę? Opryski same w sobie są skuteczne, ale już na wstępie tekstu uściślono, ile czynników zewnętrznych może wpływać na ich efektywne działanie (lub jego brak). Adiuwanty to natomiast gwarancja skuteczności bez względu na panujące warunki, oraz ograniczenie kosztów regularnych oprysków roślin. W zależności od rodzaju, adiuwanty umożliwiają 100% wykorzystania nawozów dolistnych, tak jak przy nawożeniu kropelkowym. Produkty te regulują pH oprysków, umożliwiając lepsze rozpuszczanie się substancji aktywnych zawartych w środkach ochrony roślin.

To również ekologiczne rozwiązanie. Stosując adiuwanty, można zredukować ilość dawek pestycydów nawet o 30%. To zmniejsza koszt produkcji uprawy i obniża jej negatywny wpływ na środowisko naturalne, co w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo istotne. Z ofertą sprzedaży adiuwantów można się zapoznać na stronie internetowej biostyma.pl.


Artykuł został napisany przez ekspertów prowadzących sklep internetowy Curver Lifestyle specjalizujący się między innymi w sprzedaży mebli Corfu: http://www.curver-lifestyle.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz