poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Wapnowanie gleb

Wapnowanie gleb


Autor: Mariusz Cacała


Prawidłowy odczyn gleby wpływa korzystnie na zachodzące w niej procesy. Wraz z zmniejszonym zakwaszeniem zwiększa się ilość składników pokarmowych w glebie tj. wapnia, magnezu i fosforu , a spada ilość metali ciężkich tj. ołowiu i niklu.


Wpływ na taki stan rzeczy ma wapnowanie gleb. Gdy tego zabraknie, to sytuacja zrobi się zupełnie odwrotna i przyczyni się do spadku wzrostu roślin uprawnych, a co za tym idzie pogorszy się sytuacja jakości plonów.

W Polsce w większości występują gleby kwaśne o niskim odczynie pH, z niedoborem składników pokarmowych, a z nadmiarem metali ciężkich. W tych glebach występuje tzw. glin ruchomy, który jest szkodliwy dla roślin, gdyż hamuje wzrost korzeni. Zakwaszenie ma pływ również na utratę struktury gruzełkowatej, która zapewnia glebę w odpowiednie stosunki wodno-powietrzne. Taki stan gleb powoduje także wzrost niechcianych chwastów na polu uprawnym.

Wapnowanie sprzyja poprawie jakości gleb zmieniając ich odczyn z kwaśnego na lekko kwaśny. Dodatkowo dostarczając glebie związki wapnia poprawia się jakość próchnicy. Aby taki stan rzeczy miał zastosowanie musi być wapnowanie wykonane w sposób prawidłowy. Zatem kiedy należy przeprowadzić zabieg wapnowania? Otóż najczęściej stosuje się go późnym latem i jesienią. Nawóz musi być odpowiednio wymieszany z glebą, dlatego też nie należy sadzić roślin od razu po wapnowaniu. Trzeba odczekać czasem nawet do 3 tygodni.

Dawkowanie i jakość nawozu zależne jest od pH podłoża i typu gleby. Odpowiedni dobór można wywnioskować na podstawie procentu tlenku wapnia (CaO) występującego w nawozach dostępnych na rynku. Do gleb ciężkich stosuje się większą ilość nawozu niż w glebach lekkich.

Należy się również zapoznać z zasadami dotyczącymi wapnowania gleb:

 • Dla gleb lekkich i torfowych nie stosuje się nawozów w formie tlenkowej, lepsze zastosowanie ma kreda nawozowa
 • Nawozy tlenkowe najlepiej stosować na gleby ciężkie
 • Przebieg wapnowania powinien odbywać się w porze suchej, przy bezwietrznej pogodzie
 • Nie należy stosować nawozu na glebę mokrą

Myśląc o dobrych plonach należy wymienione w tym artykule informacje wziąć pod szczególną uwagę i je zastosować w trakcie swoich prac rolnych.


Ekowap sp z o.o. - produkujemy wysokiej jakości wapno magnezowe

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

 1. Dziękuję za ten pouczający artykuł, można dowiedzieć się z niego na prawdę wielu rzeczy, które mają istotny wpływ na plony. Ja w prawdzie jestem rolnikiem hobbystą, co nie zmienia faktu, że chciałbym takie dobre praktyki stosować także u siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Akurat szukałam czegoś na ten temat. Dzięki za przydatny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wlasnie takiej informacji szukałem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń