środa, 15 grudnia 2010

Projekt stodoły a bezpieczeństwo.

Projekt stodoły a bezpieczeństwo.


Autorem artykułu jest Bartosz Chmielewski




Drewniana stodoła to jeden z tych budynków, które nieodmiennie kojarzą się z typowym wiejskim krajobrazem. Jednak nowoczesny projekt stodoły wygląda zupełnie inaczej, głównie ze względu na zagrożenia związane z ewentualnym pożarem.
Projekt stodoły może być dla początkującego architekta prawdziwym wyzwaniem, gdyż budynek ten musi nie tylko spełniać wszystkie założenia związane z przechowywaniem siana i słomy, lecz także być bezpieczny w eksploatacji. Stodoły są tym typem budynków gospodarczych, które płoną najczęściej i nic w tym dziwnego, gdyż okazji do powstania pożaru w nich jest bez liku. Najczęstsze to oczywiście nieumyślne zaprószenia ognia oraz zwarcia w instalacji elektrycznej spowodowane jej nieprawidłową budową lub też uszkodzeniem przez gryzonie, które w słomie mają swoje kryjówki. Kolejne, o wiele rzadziej spotykane, to uderzenia piorunów oraz samozapłon siana. Nowoczesny projekt stodoły musi więc nie tylko zapewniać dostatecznie dużo miejsca na składowanie siana i słomy w odpowiednich warunkach, lecz także chronić zapasy przed niebezpieczeństwem.

O ile żaden projekt stodoły, tak samo jak projekt garażu czy innego budynku gospodarskiego, nie jest w stanie uniemożliwić rolnikowi wejście do niej z zapalonym papierosem, pozostałe zagrożenia można przynajmniej częściowo wyeliminować. Najłatwiejsza jest walka z piorunami, tu wystarczy uwzględnić w projekcie założenie piorunochronu, by zmniejszyć ryzyko do minimum. O wiele większe wyzwanie stanowi odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed gryzoniami. Stodoła to ulubione siedlisko myszy i szczurów, atrakcyjnością przebija ją chyba jedynie paszarnia, dlatego też warto wydać więcej pieniędzy i poprowadzić wszystkie kable tak, by były one poza zasięgiem ich zębów. Sam projekt instalacji i jej założenie lepiej zostawić specjalistom, niejedna samoróbka była powodem interwencji straży pożarnej. Kolejna sprawa, którą powinien uwzględniać projekt stodoły, to zabezpieczenie przed inwazją gryzoni. Nie oszukujmy się, szczury i myszy prędzej czy później i tak się zadomowią w budynku, lecz odpowiednio zabezpieczając kanały wentylacyjne oraz regularnie przeprowadzając deratyzację na pewno uda nam się skutecznie ograniczyć ich pogłowie.

Projekt stodoły musi także uwzględniać specyficzny mikroklimat, który zapewni przechowywanie słomy i siana w dobrej kondycji. Dach musi być w 100% szczelny, jeśli będzie przeciekał, nie tylko zapasy ulegną spleśnieniu, lecz może też dojść do samozapalenia się siana. Tak samo ważne jest, by wilgoć nie przedostawała się przez ściany. Jednocześnie budynek musi “oddychać” i posiadać naturalną wentylację. Jak widać zaprojektowanie porządnej stodoły to o wiele trudniejsze zajęcie niż relatywnie prosty projekt garażu, choć oba te budynki teoretycznie są do siebie dość podobne. Kolejna sprawa to miejsce, w którym będzie stała stodoła. Projekt stodoły musi być zlokalizowany w miarę blisko budynków inwentarskich, ale jednocześnie, nie może sąsiadować z budynkami mieszkalnymi.


Przykładowe projekty stodoły można znaleźć na http://www.portalrolniczy.pl.

---

Bartosz Chmielewski
Redaktor serwisów: Buduj Dom Pasywny, Materiały Budowlane oraz Artykuły do przedruku



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz