Wapnowanie gleb
Autor: Mariusz Cacała
Prawidłowy odczyn gleby wpływa korzystnie na zachodzące w niej procesy. Wraz z zmniejszonym zakwaszeniem zwiększa się ilość składników pokarmowych w glebie tj. wapnia, magnezu i fosforu , a spada ilość metali ciężkich tj. ołowiu i niklu.
Wpływ na taki stan rzeczy ma wapnowanie gleb. Gdy tego zabraknie, to sytuacja zrobi się zupełnie odwrotna i przyczyni się do spadku wzrostu roślin uprawnych, a co za tym idzie pogorszy się sytuacja jakości plonów.
W Polsce w większości występują gleby kwaśne o niskim odczynie pH, z niedoborem składników pokarmowych, a z nadmiarem metali ciężkich. W tych glebach występuje tzw. glin ruchomy, który jest szkodliwy dla roślin, gdyż hamuje wzrost korzeni. Zakwaszenie ma pływ również na utratę struktury gruzełkowatej, która zapewnia glebę w odpowiednie stosunki wodno-powietrzne. Taki stan gleb powoduje także wzrost niechcianych chwastów na polu uprawnym.
Wapnowanie sprzyja poprawie jakości gleb zmieniając ich odczyn z kwaśnego na lekko kwaśny. Dodatkowo dostarczając glebie związki wapnia poprawia się jakość próchnicy. Aby taki stan rzeczy miał zastosowanie musi być wapnowanie wykonane w sposób prawidłowy. Zatem kiedy należy przeprowadzić zabieg wapnowania? Otóż najczęściej stosuje się go późnym latem i jesienią. Nawóz musi być odpowiednio wymieszany z glebą, dlatego też nie należy sadzić roślin od razu po wapnowaniu. Trzeba odczekać czasem nawet do 3 tygodni.
Dawkowanie i jakość nawozu zależne jest od pH podłoża i typu gleby. Odpowiedni dobór można wywnioskować na podstawie procentu tlenku wapnia (CaO) występującego w nawozach dostępnych na rynku. Do gleb ciężkich stosuje się większą ilość nawozu niż w glebach lekkich.
Należy się również zapoznać z zasadami dotyczącymi wapnowania gleb:
- Dla gleb lekkich i torfowych nie stosuje się nawozów w formie tlenkowej, lepsze zastosowanie ma kreda nawozowa
- Nawozy tlenkowe najlepiej stosować na gleby ciężkie
- Przebieg wapnowania powinien odbywać się w porze suchej, przy bezwietrznej pogodzie
- Nie należy stosować nawozu na glebę mokrą
Myśląc o dobrych plonach należy wymienione w tym artykule informacje wziąć pod szczególną uwagę i je zastosować w trakcie swoich prac rolnych.
Ekowap sp z o.o. - produkujemy wysokiej jakości wapno magnezowe
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Dziękuję za ten pouczający artykuł, można dowiedzieć się z niego na prawdę wielu rzeczy, które mają istotny wpływ na plony. Ja w prawdzie jestem rolnikiem hobbystą, co nie zmienia faktu, że chciałbym takie dobre praktyki stosować także u siebie.
OdpowiedzUsuńAkurat szukałam czegoś na ten temat. Dzięki za przydatny artykuł.
OdpowiedzUsuńWlasnie takiej informacji szukałem.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Zabieg wapnowania odkwasza glebę, dzięki temu ułatwia roślinom pobieranie innych składników pokarmowych oraz korzystnie wpływa na rozwój pożytecznej mikroflory glebowej. Nie wszyscy wiedzą, że zakwaszenie gleby może powodować zbyt intensywne nawożenie.
OdpowiedzUsuń